Newsy

CZAROWNICE Z SALEM – Teatr Wybrzeże – konkurs

CZAROWNICE Z SALEM – Teatr Wybrzeże – konkurs

CZAROWNICE Z SALEM Arthura Millera to jeden z najważniejszych dramatów amerykańskich XX wieku. Procesy i egzekucje rzekomych czarownic, które odbyły się 1692 roku w miasteczku Salem w USA, są pretekstem do dyskusji o współczesnym świecie: świecie rozpiętym pomiędzy religią a polityką, w świecie, w którym trzeba walczyć z zalewem cynizmu, zawiści i bezwzględności. To alegoryczna, ale i bardzo brutalna opowieść o tym, jak pozornie błahe wydarzenie uruchamia spiralę zdarzeń, w której wszystkie ciosy są dozwolone, która niszczy wszystko i wszystkich oraz od której nie ma już odwrotu. A wszystko zaczyna się od grupki niewinnych dziewcząt, które idą tańczyć nocą w lesie…

W spektaklu użyto świateł stroboskopowych.

Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.

Mamy dla was podwójne zaproszenie i zapraszamy do konkursu:

Pytanie brzmi: Wymień główną aktorkę Czarownic z Salem, która odgrywała rolę w ekranizacji tej sztuki oraz napisz dlaczego właśnie ty powinnieneś/aś otrzymac to zaproszenie.

Na odpowiedzi czekamy do 20 stycznia do godziny 14:00 na email: e-makijaz@10g.pl w tytule konkurs SALEM

Wśród prawidłowych odpowiedzi oraz najbardziej przekonującej wypowiedzi na temat otrzymania wybierzemy zwycięzcę, który otrzyma podwójne zaproszenie.

 

Arthur Miller (ur. 1915 zm. 2005) – dramaturg i prozaik amerykański. Uznawany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych twórców amerykańskich XX wieku. Zdobywca nagrody Pulitzera. Urodzony na Manhattanie w polsko-żydowskiej rodzinie imigrantów. Ukończył Abraham Lincoln High School w Nowym Yorku i anglistykę na University of Michigan. Światowy rozgłos i pozycję jednej z czołowych postaci we współczesnej literaturze zawdzięcza dwóm, klasycznym już sztukom: ŚMIERCI KOMIWOJAŻERA i CZAROWNICOM Z SALEM. Nie mniejszą popularnością cieszyły się (również w Polsce) jego sztuki WSZYSCY MOI SYNOWIE, PO UPADKU, WIDOK Z MOSTU i CENA. W Teatrze Wybrzeże w 1995 roku odbyła się premiera jego dwóch jednoaktówek: COŚ W RODZAJU MIŁOŚCI i ELEGIA DLA JEDNEJ PANI. W swoich sztukach Miller opisywał niestabilną sytuację społeczną przeciętnego człowieka, zwracał uwagę na wszechobecną korupcję i wyzysk. Opisywał kompromitację “amerykańskiego snu”. W latach 1955-1961 był mężem Marilyn Monroe.

Adam Nalepa – reżyser. Pochodzi z Chorzowa, ale prawie całe życie spędził w Niemczech. W Darmstadt ukończył studia w klasie fortepianu, we Frankfurcie studiował medycynę. Jest absolwentem Teatrologii, Filmografii i Historii Starożytnej Uniwersytetu Ruhry w Bochum. Podczas studiów pracował jako felietonista i krytyk teatralny, w latach 2002-2005 piastował etat asystenta reżysera w Düsseldorfer Schauspielhaus, gdzie debiutował także jako reżyser własną adaptacją KOMEDIANTA Thomasa Bernharda. W 2007 roku otrzymał propozycję inscenizacji światowej prapremiery BLASZANEGO BĘBENKA z okazji obchodów 80-tych urodzin Güntera Grassa w Teatrze Wybrzeże, za którą otrzymał m. in. Honorową Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku oraz nagrodę Teatralną Miasta Gdańsk i która została także zaproszona na Warszawskie Spotkania Teatralne. W 2009 roku ponownie pracował w Gdańsku, tym razem przy głośnej polskiej prapremierze KAMIENIA Mariusa von Mayenburga, rok później wyreżyserował w warszawskim Laboratorium Dramatu prapremierę SEX MACHINE Tomasza Mana, a w Sopocie dla Fundacji Teatru BOTO, którego jest dyrektorem artystycznym, prapremierę sztuki Jakuba Roszkowskiego ZIELONY MĘŻCZYZNA. W roku 2011 powrócił na deski Teatru Wybrzeże z realizacją NIE-BOSKIEJ KOMEDII Krasińskiego (Honorowa Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku oraz nagroda Miasta Gdańska dla najlepszego przedstawienia roku), a kilka miesięcy temu wyreżyserował w Krakowskim Starym Teatrze CHŁOPCÓW Stanisława Grochowiaka.

Jakub Roszkowski (ur. 1984) – dramaturg, dramatopisarz, reżyser. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za tekst MORZE OTWARTE; od 2007 roku dramaturg Teatru Wybrzeże, gdzie współrealizował m.in.: SŁODKIEGO PTAKA MŁODOŚCI Tennessee Williamsa i ZMIERZCH BOGÓW Luchino Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, BLASZANY BĘBENEK wg Güntera Grassa, KAMIEŃ Mariusa von Mayenburga oraz NIE-BOSKĄ KOMEDIĘ Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Adama Nalepy. Pracuje również jako dramaturg przy realizacjach w innych teatrach Polski.  Reżyser spektaklu STALKER na podstawie PIKNIKU NA SKRAJU DROGI braci Strugackich w Teatrze Wybrzeże.

phpThumb_generated_thumbnailjpgl

phpThumb_generated_thumbnailjpg

phpThumb_generated_thumbnailjpg3


 • Premiera: 24 kwietnia 2013 Duża Scena
 • Czas trwania: 2 godziny 40 minut (jedna przerwa)

 • Przekład:
  Anna Bańkowska
 • Adaptacja:
  Adam Nalepa Jakub Roszkowski
 • Reżyseria:
  Adam Nalepa
 • Dramaturgia:
  Jakub Roszkowski
 • Scenografia:
  Maciej Chojnacki
 • Muzyka:
  Marcin Mirowski
 • Przygotowanie wokalne:
  Anna Domżalska
 • Konsultacja choreograficzna:
  Wioleta Fiuk
 • Inspicjent:
  Jerzy Kosiła
 • Sufler:
  Katarzyna Wołodźko
 • Asysten reżysera:
  Sylwia Góra-Weber

Obsada

Ann Putnam

Magdalena Boć

Elizabeth Proctor

Małgorzata Brajner

Rebeca Nurse

Monika Chomicka-Szymaniak

Abigail Williams

Katarzyna Dałek

Tituba Hoynami-Nalerros

Sylwia Góra-Weber

Susanne Walcott

Katarzyna Kaźmierczak

Mary Warren

Katarzyna Z. Michalska

John Proctor

Mirosław Baka

J.F. Danforth

Piotr Domalewski

Thomas Putnam

Krzysztof Matuszewski

Samuel Parris

Robert Ninkiewicz

John Hale

Cezary Rybiński

Clint Cheevers

Maciej Szemiel

Giles Corey

Jarosław Tyrański

Mercy Lewis

Anna Kaszuba

Betty Parris, gościnnie

Zofia Nather

Ruth Putnam

Krystyna Łubieńska

Muzykant z wioski

Marcin Mirowski

bez tytułu

 

______________________________________________________________________________________________________________

Teatr Wybrzeże

ul. Św. Ducha 2
80-834 Gdańsk

Centrala: tel. 58 301 70 21

Kasy biletowe:
Gdańsk, Targ Węglowy, tel. 58 301 13 28
Sopot, ul. Monte Cassino, tel 58 551 50 40
e-mail: bilety@teatrwybrzeze.pl

phpThumb_generated_thumbnailjpg11

 


Wyświetl większą mapę

SP0217 ZANOX-BANNERS-2017500-5002 Image Banner 500 x 500