raków

Raków Częstochowa, klub który po 21 latach przerwy powrócił do Ekstraklasy (od sezonu 2019/20) w tym sezonie został nie tylko wicemistrzem Polski, ale i zdobywcą Pucharu Polski w 2021 r. Z tej okazji przygotowaliśmy zbiór ciekawostek o drużynie z Jasnej Góry.

1. Pętla tramwajowa, która zatrzymuje się… przy ogrodzeniu stadionu

Na mecze Rakowa można dojechać na różne sposoby: autobusem, własnym samochodem, czy pociągiem. Bez wątpienia jednak najbardziej spektakularnym sposobem na trafienie na ul. Limanowskiego w Częstochowie jest tramwaj. Pętla tramwajowa linii nr 3 zlokalizowana jest… kilka metrów od ogrodzenia okalającego stadion. W transmisjach telewizyjnych, przeprowadzanych z Częstochowy, nierzadko widać, jak motorniczowie ustawiają tramwaj w oczekiwaniu na odjazd, jednocześnie śledząc z wysokości pętli to, co dzieje się na murawie. Zastanawiamy się tylko, czy włodarze Rakowa nie powinni wprowadzić specjalnych biletów dla kierujących tramwajami?

2. Najstabilniejsza posada trenerska w historii

Począwszy od 1959 roku Raków Częstochowa obejmowało kilkudziesięciu trenerów. Wśród nich były zarówno znane postacie polskiej piłki nożnej (Jerzy Brzęczek, Radosław Mroczkowski, Leszek Ojrzyński), jak i osoby całkowicie anonimowe w piłkarskim światku. Postacią, która z pewnością nie była rozpoznawalna szerszej publiczności w Polsce, był Marek Papszun. Na początku swojej przygody w Rakowie dzielił swoje trenerskie obowiązki z… nauczaniem historii w podwarszawskiej szkole. Mimo tej niepozorności, Papszun okazał się być wizjonerem i specjalistą w swoim fachu. Jako jedyny trener w historii Rakowa, licząc od 1959 roku, trenuje Częstochowian przeszło 5 lat.

3. Zamaskowane kominy

Obecny herb Rakowa zawiera kilka niecodziennych elementów, odwołujących się do przeszłości. Jednym z nim są granatowe paski, które pionowo przechodzą przez górną część emblematu. Są one pamiątką po symbolicznych kominach, które znajdywały się w poprzednich wersjach herbu. Zamaskowane kominy w odznace odwołują się do robotniczej historii drużyny. Raków był bowiem klubem działającym przy jednej z największych hut żelaza w Polsce. Huta Częstochowa przez wiele lat była głównym sponsorem Rakowa, a dzięki pozyskiwanym finansom, Rakowowi udało się awansować do finału Pucharu Polski w 1967 roku.

4. Kto zagrał najwięcej meczów w Rakowie w XXI wieku?

Największą liczbą występów w obecnym stuleciu może pochwalić się Łukasz Góra. Były obrońca Rakowa, obecnie broniący barw Stali Rzeszów, w ciągu 7 sezonów w Częstochowie zanotował 184 występy. Do swojego dorobku dołożył 3 bramki i 4 asysty. Drugim w kolejności, biorąc pod uwagę staż w Rakowie, jest Piotr Malinowski. Szybki skrzydłowy rozegrał w czerwono-niebieskiej koszulce 174 mecze, notując 20 trafień i 21 asyst. Podium zamyka rosły defensor z Czech, Tomas Petrasek. Obecny kapitan Rakowa wystąpił dotychczas w 123 spotkaniach, dołożył 31 goli i jedną asystę.

Czy Raków po takim sezonie ponownie pokaże pazur i znów zamiesza w polskiej Ekstraklasie? Tego dowiemy się już niebawem, nie mniej jednak trzymamy kciuki za drużynę prowadzoną przez Marka Papuszyna.

Artykuł napisany przez redakcję serwisu lukasz-piszczek.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here