Newsy

Drużyna płaszczy czyli co warto wiedzieć – opinia eksperta

Drużyna płaszczy czyli co warto wiedzieć – opinia eksperta

„Myślę, że teraz nie musimy już się wahać, decydując się na płaszcz w odważnym stylu”, mówi mieszkająca w Londynie konsultantka mody, guru handlu i wierna fanka stylu ulicznego, Yasmin Sewell. „Weźmy na przykład płaszcz w kolorze morskiej zieleni, który ma potencjał, by przeobrazić całą zimową garderobę i rozbudzić naszą kreatywność w kwestii łączenia ze sobą naszych obecnych ubrań”.

Zaciekawianie ubiorem zamiast zasłaniania jego intrygujących elementów to atrybut definiujący modne w tym sezonie okrycia wierzchnie, który rekompensuje oszczędną swobodną stylistykę poprzez dodanie nowego graficznego wymiaru. Dominacja płaszczy na wybiegach w tym sezonie jest odzwierciedleniem trendu, zgodnie z którym te sprawdzające się w każdej sytuacji okrycia stały się kluczowym elementem garderoby. W końcu płaszcz może okazać się naszą najważniejszą inwestycją w sezonie, zarówno jeśli chodzi o podążanie za modą, jak i o wydane pieniądze.
cq5dam.web.1920.1280

Phoebe Philo z Céline od dawna odgrywa istotną rolę w kształtowaniu ewolucji w dziedzinie okryć wierzchnich, a obecny sezon również nie stanowi wyjątku pod tym względem: „[płaszcze] Céline w zwiewnych krojach w stylu lat 30. podkreślających figurę, z szerokimi klapami odsłaniającymi nagą linię szyi i o nowych przedłużonych długościach sięgających do połowy łydki zdecydowanie należą do moich faworytów”, mówi stylista Jason Hughes, współpracujący z brytyjskimi magazynami Vogue oraz i-D. Jeśli chodzi o innych projektantów, w kolekcji Stelli McCartney, której zależało na wysokiej funkcjonalności, pojawiły się obszerne parki. Natomiast trend powracający do tradycyjnych materiałów sprawił, że ubrania pomagające utrzymywać ciepłotę ciała stały się urzekająco ekscentryczne w kolekcjach Marni, Burberry i Chloé, z których każda zaprezentowała płaszcze w stylu vintage z tkanin z włosiem, jawiące się w nieoczekiwanych wzorach i kolorach.

Jako że pogoda podczas pokazów mody na ten sezon była wyjątkowo chłodna, wiele z wyznaczających nowe trendy wydarzeń odbywało się także poza wybiegami. Wśród fotografów stylu ulicznego widzieliśmy m.in. blogerkę Leandrę Medine z Man Repeller, która przybyła w długim, dopasowanym płaszczu; włoska konsultantka kreatywna Giorgia Tordini miała na sobie pluszowy płaszcz, modelka Hanne Gaby Odiele była widziana w owczej skórze Balenciaga, a stylistka Ada Kokosar pojawia się otulona płaszczem Acne.

Obecnie okrycia wierzchnie muszą mieć coś, co świadczy o ich nowości lub unikalności – może to być wspaniały detal, fason, kolor, tkanina czy haft”, mówi Sewell. „To niesamowite, biorąc pod uwagę fakt, że tak wiele czasu spędzamy w zimie otuleni płaszczem. To pierwszy element ubioru, który rzuca się w oczy, i dlatego musi być wspaniały”.

SP0217 ZANOX-BANNERS-2017500-5002 Image Banner 500 x 500