Newsy

FRYZURY: Analiza włosa – budowa włosa

Elements

m112.jpg Keratyna, podstawowa substancja budująca włosa należy do dużej grupy protein (zwanych także polipeptydami).

Najmniejsze cząstki polipeptydów to różnorodne amiokwasy.  Z polipeptydów składają się głównie: skóra, paznokcie, chrząstki, pióra, pazury, jedwab.

Jedną z grup polipeptydów stanowią włókna proteinowe. Należą do nich kolagen i keratyna. Dotychczas znane są 24 aminokwasy, które występują w strukturze protein.

W strukturze włosa, proporcja ilościowa pojedynczych aminokwasów jest bardzo zróżnicowana dla  “helix” (włókna) i “matrix” (susbtancja wypełniająca wnętrze włosa).

AMINO ACIDS

m118.jpg Jedyne w swoim rodzaju połączenie aminokwasów z proteinami powoduje powstanie łańcuchów. Aminokwasy są związane ze sobą krótkimi ramionami (wiązania aminowe), różnorodne pozostałości są odprowadzane na zewnątrz.
Na przykład (R) jest jedną z pozostałości 17 różnorodnych aminokwasów.Zdjęcie ukazuje schematyczne poprzeczne połączenia pozostałych odrzuconych składników: Wiązania Siarczkowe, Wiązania wodorowe, Wiązania solne. Te poprzeczne wiązania decydują o przestrzennej strukturze łańcuchów polipeptydowych.

Helix

m118.jpg Alfa helix jako łańcuch polipeptydowy kształtem podobny jest do śruby. Zostało udowodnione, że alfa helix przybiera kształt prawostronnej spirali.

Połączenie kilku spiral helix tworzy Protofibryle. Poprzeczne wiązania (patrz poprzednie zdjęcie) działają nie tylko wewnątrz helix, ale przede wszystkim między łańcuchami oraz “Matrix” (substancja kitowa wypełniająca).

Również substancja kitowa posiada wiązania poprzeczne. Wiązania te i ich chemiczne oddziaływanie mają decydujące znaczenie w procesie trwałej ondulacji.

Proto-fibrils

m117.jpg Pojedyncze Proftofibryle tworzą wielopasmowy sznur o nazwie “Mikrofibryl”.
Setki Mikrofibryli tworzą nieregularną wiązkę włókien zwaną “Makrofibryl”. Duża ilość makrofibryli tworzy “Powróz” (sznur wielowłóknowy). Natomiast sznury wielowłóknowe tworzą “Trzon włosa”.
W środku trzona włosa znajduje się “Kanał miąższowy” z miąższem, którego struktura nie została do końca wyjaśniona. Wiadomym jest, że kanał miąższowy częściowo wypełniony jest gąbkopodobną zrogowaciałą substancją, w której znajdują się puste przestrzenia. Przestrzenie pomiędzy “powrozami” (sznurami wielowłóknowymi) i łuskami włosowymi (kutikula) wypełnione są “matrix” (substancja kitowa wypełniająca). Substancja kitowa składa się z protein, jednak nie tak uporządkowanych jak spirala helix, a w formie amorficznej (bezkształtnej) substancji.Trzon włosa otoczony jest przez “kutikulę” (warstwę łuskową).

internal

m116.jpg Prezentowany włos został rozerwany aby móc obejrzeć jego wewnętrzną strukturę.
Dokładne przyjrzenie się rozerwanemu włosowi uniemożliwia substancja kitowa  (matrix), która nawet w temperaturze – 273 °C nie zmienia swoich plastycznych właściwości.Przy rozcinaniu powstaje efekt rozmycia, który zamazuje delikatną strukturę wnętrza włosa.

Structure

m115.jpg 20.000 x krotne powiększenie ukazuje dokładnie budowę struktury włosa.

Sznury wielowłóknowe tworzą razem stałe włókno, któe jest otoczone wieloma łuskami warstwy łuskowej.

Dzięki substancji kitowej całość włosa jest ze sobą zespolona, co w dużym stopniu decyduje o elastyczności włosa.

Longitudinal section

m114.jpg Podłużne rozcięcie włosa prezentuje kanał miąższowy. Kanał miąższowy nie występuje w każdym włosie lub może istnieć tylko częściowo.

Dla obszaru kosmetyki i zabiegów na włosach kanał miąższowy nie ma żadnego znaczenia.

zrodlo: goldwell.com

SP0217 ZANOX-BANNERS-2017500-5002 Image Banner 500 x 500