Newsy

GIF wycofuje z obrotu tabletki antykoncepcyjne. Jakie?

GIF wycofuje z obrotu tabletki antykoncepcyjne. Jakie?

Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z obrotu zostają wycofane tabletki hormonalne, co jest tego powodem??

Decyzją GIF z obrotu na terenie całego kraju zostają wycofane tabletki hormonalne Azalia (Desogestrelum) tabletki powlekane, 75 mcg, 28 tabletek,
nr serii T41931A, data ważności 31.01.2016,
nr serii seria T41931H, data ważności 31.01.2016. Podmiotem odpowiedzialnym jest Gedeon Richter Plc., Węgry.

Decyzja została podjęta w związku z obecnością zanieczyszczenia, które może mieć wpływ na zdrowie, zanieczyszczenie to nie zostało wpisane do specjalnej specyfikacji zanieczyszczeń przez producenta tabletek. GIF w prawdzie nie opisał o jakie zanieczyszczenie chodzi, natomiast lepiej dmuchać na zimne.

Gedeon Richter Plc. ma 14 dni na odwołanie się od decyzji GIF, z życia jednak wygląda to tak, że producenci stosują się do decyzji, bo pisząc wprost stać ich na to, aby wycofać produkt z rynku w trybie natychmiastowym, tak jak mówi decyzja GIF.

Azalia to doustna antykoncepcja hormonalna. Tabletki posiadają składnik dezogestrel, który za zadanie ma zwalniać owulację. Decyzja jest o tyle istotna, ponieważ jest to jeden z leków, który mogą stosować kobiety karmiące piersią.

Decyzję można przeczytać tu: https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/617,Decyzja-Nr-38WC2014.html

Jeżeli ktoś zażywa te tabletki propoujemy je odstawić i udać się na konsultacje ze swoim ginekologiem.

Na podstawie: gif.gov.pl

SP0217 ZANOX-BANNERS-2017500-5002 Image Banner 500 x 500
  • Marta Re

    Przecież prościej, szybciej i taniej byłoby wymienić opakowania tabletek tych serii w aptece w której się zakupiło te wycofane.