Newsy

HUNTER kalosze

Skąd wzięły się kalosze?

Kalosze pierwszy raz pojawiły się w 1817 r. W ówczesnych czasach moda męska ulegała znacznym zmianom. Panowie zrezygnowali z bryczesów do kolan na rzecz spodni. To jednak zrodziło trudność w znalezieniu wygodnego obuwia. Wcześniej popularne buty oficerskie przed kolano z frędzlami zwane w Anglii „Hessian boots”, z górną częścią cholewki wyciętą na kształt litery „V” i ozdobione metalowym oplotem, zakładane dotychczas do bryczesów zupełnie nie nadawały się do noszenia pod spodniami.

Chcąc położyć temu kres, Arthur Wellesley, pierwszy Książę Wellington polecił swojemu szewcowi o nazwisku Hoby posiadającemu swój warsztat przy ulicy St. James w Londynie zmodernizować to XVIII-wieczne obuwie. Ten uprościł i ulepszył ich formę, skrócił je nieco i tak powstał nowy model butów wykonany z miękkiej skóry cielęcej. Buty te nie były odpowiednim obuwiem na wojnę, jednak okazały się wygodne do noszenia wieczorową porą. Żelazny Książę nie zdawał sobie sprawy z tego, co zapoczątkował – buty zostały nazwane „wellingtonami”, a nazwa ta funkcjonuje do dziś dnia.

Wellingtony szybko stały się popularne wśród brytyjskich dżentelmenów pragnących naśladować swego bohatera wojennego. Obuwie to było uznawane za modne i eleganckie w najlepszych kręgach i stanowiło główny element mody męskiej w latach 40-tych XIX wieku. Wellingtony z lat 50-tych XIX wieku sięgały do łydki, natomiast w latach 60-tych tego samego wieku model ten został zastąpiony wersją sięgającą za kostkę, za wyjątkiem butów przeznaczonych do jazdy konno.

Do tamtego czasu buty te wykonywane były ze skóry. Niemniej jednak w Ameryce, gdzie więcej eksperymentowano w dziedzinie produkcji butów, producenci zaczynali robić przedmioty z gumy. Jeden z takich przedsiębiorców, Henry Lee Norris, przeniósł się do Szkocji w celu znalezienia odpowiedniego miejsca do produkcji obuwia z gumy – takie są właśnie początki historii firmy Hunter.

Produkcja kaloszy dramatycznie wzrosła wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej, kiedy to firma została poproszona przez Ministerstwo Wojny o stworzenie solidnych butów  nadających się na front i do okopów zalewanych deszczem. Wellingtony stały się niezbędnym i jednocześnie niezwykle funkcjonalnym obuwiem.

Również w czasie drugiej wojny światowej kalosze odegrały znaczącą rolę. Na początku wojny, która wybuchła we wrześniu 1939 r. – mimo iż wojna pozycyjna nie była już elementem charakterystycznym walk prowadzonych w czasie drugiej wojny światowej, to jednak wellingtony cały czas odgrywały istotną rolę. Oddziały sił zbrojnych, którym przydzielono zadanie wyparcia wroga z terytorium Holandii musiały wykonać powierzone im zadanie na terenach gdzie panowały niezwykle wilgotne warunki.

Pod koniec wojny kalosze stały się popularne zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet oraz dzieci. Obuwie to jest niezawodne podczas deszczowej pogody. Wellingtony charakteryzują się grubą podeszwą oraz zaokrąglonym przodem, przez co zapewniają większą wygodę dla stóp. W tamtym czasie również robotnicy zaczęli zakładać kalosze do codziennych prac. Wellingtony są wodoodporne, w większości przypadków wykonane z gumy lub odpowiednika syntetycznego. Zwykle buty te zakładane są w celu poruszania się po mokrym lub błotnistym terenie lub też w celu ochrony przez chemikaliami przemysłowymi. Zazwyczaj kalosze sięgają do kolan.

W Wielkiej Brytanii istnieje dyscyplina sportowa traktowana z przymrużeniem oka o nazwie „rzut kaloszem”, która polega na rzuceniu kaloszem na jak największą odległość. Kalosze, mimo iż zostały wynalezione w Wielkiej Brytanii, cieszą się niezwykłą popularnością na całym świecie. W zimnym klimacie obuwie to jest szczególnie przydatne wiosną, kiedy to topniejący śnieg powoduje, iż ziemia pozostaje przez parę miesięcy morka i błotnista. Kalosze można często zauważyć na nogach dzieci idących do szkoły. Również osoby pracujące w biurach zakładają kalosze chcąc zapewnić ochronę swojego obuwia. Zielone kalosze są popularne w Wielkiej Brytanii, natomiast wersja czarna niezmiennie cieszy się popularnością w krajach skandynawskich i  Stanach Zjednoczonych. W Europie Północnej szczególną popularnością cieszy się odmiana kaloszy ocieplona od wewnątrz ciepłym materiałem izolacyjnym, przeznaczona do noszenia zwłaszcza w okresie zimowym.

hunter, kolekcja jesień-zima 2013-2014, kalosze, skarpety, magazyn E-MAKIJAŻ (1)

hunter, kolekcja jesień-zima 2013-2014, kalosze, skarpety, magazyn E-MAKIJAŻ (2)

hunter, kolekcja jesień-zima 2013-2014, kalosze, skarpety, magazyn E-MAKIJAŻ (3)

hunter, kolekcja jesień-zima 2013-2014, kalosze, skarpety, magazyn E-MAKIJAŻ (4)

hunter, kolekcja jesień-zima 2013-2014, kalosze, skarpety, magazyn E-MAKIJAŻ (5)

hunter, kolekcja jesień-zima 2013-2014, kalosze, skarpety, magazyn E-MAKIJAŻ (6)

hunter, kolekcja jesień-zima 2013-2014, kalosze, skarpety, magazyn E-MAKIJAŻ (9)

hunter, kolekcja jesień-zima 2013-2014, kalosze, skarpety, magazyn E-MAKIJAŻ (10)

hunter, kolekcja jesień-zima 2013-2014, kalosze, skarpety, magazyn E-MAKIJAŻ (8)

hunter, kolekcja jesień-zima 2013-2014, kalosze, skarpety, magazyn E-MAKIJAŻ (7)

SP0217 ZANOX-BANNERS-2017500-5002 Image Banner 500 x 500