Jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu

Uzależnienia stają się znakiem naszych czasów. Coraz więcej ludzi popada w nałogi, nawet jeśli z pozoru wiedzie im się dobrze. Oprócz używek, uzależniające okazują się różne, zaskakujące czasem substancje. Tworzone są o nich nawet programy telewizyjne. Na temat mechanizmu uzależnienia odkryto już wiele. Naukowcy opracowują coraz nowsze metody radzenia sobie z problemami tego rodzaju. Najbardziej popularnym nałogiem wciąż jest jednak alkoholizm. I to właśnie walce z nim powinno się poświęcić wiele uwagi.

Na czym polega ciąg alkoholowy i jak pomóc osobie w takiej sytuacji?

Ciąg alkoholowy definiowany jest jako stan przebywania pod wpływem alkoholu dłużej niż 48 godzin. Najczęściej chodzi jednak o sytuację trwającą kilka dni, przeciągającą się nawet do kilku lat. Charakterystycznym objawem świadczącym o chorobie alkoholowej jest przymus sięgnięcia po używkę i brak kontroli pijącego nad spożywaniem substancji. W chronicznej fazie uzależnienia, spożywanie alkoholu jest konieczne dla uniknięcia objawów zespołu abstynencyjnego, takich jak wymioty, drżenie mięśni i niepokój. Przyjmowane dawki nie muszą być duże, w ciągu alkoholowym chodzi o ciągłe przebywanie pod wpływem substancji.

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Nie jest to łatwe zadanie. Wielu osobom udało się jednak wyjść z nałogu. Bardzo ważne dla alkoholika jest wsparcie innych osób. Konieczne jest dostrzeżenie potrzeby zmiany, aby znaleźć w sobie siłę do podjęcia trudnego procesu. Zaprzestanie picia wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi objawami ze strony organizmu. Dlatego bez odpowiedniej motywacji, nakłonienie samego siebie do odstawienia używki będzie bardzo trudne.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu?

Wychodzenie z ciągu rozpoczyna detoks alkoholowy. Jego prawidłowe przeprowadzenie jest wyjątkowo istotne zarówno dla powodzenia procesu, jak i bezpieczeństwa osoby uzależnionej. Możliwe jest przejście detoksu zarówno w domu, jak i szpitalu. Dobrze jest jednak skorzystać z nadzoru lub wskazówek specjalistów. Detoks pozwala na usunięcie szkodliwych toksyn z krwiobiegu i uzupełnienie niezbędnych do funkcjonowania elementów. Pacjentowi podaje się również leki zmniejszające objawy zespołu abstynencyjnego.

Przerwanie ciągu alkoholowego może być dużym wyzwaniem zarówno dla osoby uzależnionej, jak i jej bliskich. Najważniejsze jest jednak obudzenie w chorym chęci do zmiany i własnej motywacji. Rozpoczęcie dążenia do trzeźwości musi być własną decyzją alkoholika. Dzięki jej podjęciu i wsparciu otoczenia możliwe jest osiągnięcie sukcesu.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/ciag-alkoholowy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here