Newsy

Plastyka odstających uszu – zabieg nie tylko estetyczny

Plastyka odstających uszu – zabieg nie tylko estetyczny

Plastyka odstających uszu to zabieg cieszący się dużą popularnością –  jest on  także jednym a najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej wśród osób dorosłych, a w grupie dzieci stanowi najczęstszy tego typu zabieg. Odstające uszy są najczęściej występującym defektem w obrębie głowy i szyi. Uważa się, że występuje on u około 5 % społeczeństwa. Operacja plastyczna odstających uszu nie jest zabiegiem inwazyjnym czy wiążącym się z występowaniem groźnych powikłań. Sprawia to, że otoplastyka często wykonywana jest także u małych dzieci.

“Zabieg operacyjny korekcji odstających małżowin usznych ma na celu wymodelowanie chrząstki tak, aby uzyskać prawidłowy wygląd anatomiczny” wyjaśnia specjalista chirurgii plastycznej, dr n.med. Aldona Stachura (więcej o zabiegu:www.tourmedica.pl/zabiegi/korekcja-odstajacych-uszu). W tym celu chirurg wykonuje  na tylnej części ucha niewielkie nacięcia, które po zabiegu pozostaną schowane w fałdzie ucha i będą niewidoczne. Zabieg przeprowadzany jest zwykle w znieczuleniu miejscowym (tylko u małych dzieci preferuje się znieczulenie ogólne) i pacjent jest bezpośrednio po nim wypisywany do domu. Ten mało obciążający charakter zabiegu sprawia, że rodzice dzieci posiadających odstające uszy chętnie decydują się na jego wykonanie. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze chęć poddania się plastyce uszu wynika tylko z powodów estetycznych.

Kiedy należy rozważyć zabieg plastyki odstających uszu? 

Odstające uszy to deformacja, którą często można rozpoznać tuż po narodzinach dziecka. O odstających uszach mówimy wtedy, gdy małżowina uszna odstaje od powierzchni skóry kości skroniowej o ponad 2 cm lub wtedy, gdy kąt zawarty pomiędzy czaszką a małżowiną jest większy niż 25 stopni. Pomimo, że parametry takie można oceniać już u malutkiego dziecka, to ewentualny zabieg operacyjny może zostać przeprowadzony najwcześniej po ukończeniu przez dziecko 6-7 lat. Ma to związek z tym, że do tego momentu zakończone jest około 80% procesu rozwojowego chrząstki kształtującej małżowiny uszne – tak naprawdę ich wzrost trwa niemal całe życie jednak na tym etapie wykonanie zabiegu uważa się już za bezpieczne.

Dzieci z odstającymi uszami bardzo często są wyśmiewane i szykanowane z powodu posiadanej deformacji. Już przedszkolaki potrafią boleśnie odczuć złośliwe komentarze swoich kolegów i koleżanek. Takie napięcie już u kilkuletniego dziecka może prowadzić do lęku przed kontaktem z otoczeniem, strachem przed zawieraniem nowych znajomości oraz poczuciem odrzucenia. Dzieci takie często poza otoczeniem najbliższych czują się nieakceptowane, co ma ogromny i jednocześnie katastrofalny wpływ na ich dalszy rozwój psychiczno-społeczny. Jeżeli rodzic zaobserwuje u dziecka niechęć do chodzenia do przedszkola czy szkoły warto rozpocząć rozmowę z maluchem i zapytać, czy dzieje się coś złego. Nawet małe dziecko potrafi jasno przedstawić rodzicowi przyczynę swojego lęku oraz opowiedzieć o bolesnym dla niego zachowaniu rówieśników. W takich sytuacjach warto dla dobra dziecka poważnie zastanowić się nad operacją plastyczną uszu. Tym bardziej, że dzieci wyśmiewane z powodu swojego wyglądu same często chętnie godzą się na tego typu zabiegi – lepiej współpracują w trakcie przygotowań do zabiegu jak i stosują się do zaleceń lekarza oraz bardzo cieszą się z efektu uzyskanego w wyniku operacji. W ten sposób można uchronić dziecko przed upośledzeniem jego zdolności do nawiązywania kontaktów, poczuciem wyobcowania i przede wszystkim trwałego zaniżenia poczucia własnej wartości.

Warto jednak dodać, że jeżeli dziecko w pełni akceptuje i lubi swój wygląd to rodzic nie powinien nakłaniać go do poddania się zabiegowi. Zdarza się bowiem, że defekt przeszkadza bardziej rodzicom niż samemu dziecku – z tych powodów przed podjęciem decyzji o operacji lekarz często rozmawia także z dzieckiem próbując poznać jego opinie na temat własnego wyglądu.

W przypadku osób dorosłych operacja plastyczna odstających uszu często również nie jest konieczna tylko z powodów estetycznych – osoby narażone na komentarze i uwagi dotyczące własnego wyglądu przez wiele lat to osoby, które nie wierzą w siebie i mają trudności z funkcjonowaniem w społeczeństwie.Dla nich taki zabieg może stanowić swego rodzaju początek nowego życia, a nawet mieć wpływ na sukcesy zawodowe w przyszłości.

SP0217 ZANOX-BANNERS-2017500-5002 Image Banner 500 x 500