Newsy

YOU LOOK DISGUSTING – poruszające video

YOU LOOK DISGUSTING – poruszające video

Na Youtube został wrzucony film o makijażu. O tym jak ludzie komentują wszystko. Krzywdzą innych, sprawiają, że cierpi inna osoba.

Internet w dzisiejszych czasach sprawia, że czujemy się bezimienni, bezkarni, możemy każdego zeszmacić w komentarzach nie zdając sobie sprawy o odpowiedzialności karnej za to.

To co niektórzy wypisują w komentarzach, wyzywają oskarżają może doprowadzić ludzi do samobójstwa, załamania psychicznego. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że pisanie negatywnych komentarzy, wyzywanie ludzi nie ma nic wspólnego z krytyką, czy wyrażeniem opinii, ale wchodzi w cyberprzemoc.

Tego video nie trzeba komentować. Trzeba je obejrzeć

A wy mieliście jakieś przykre doświadczenia z komentarzami swoich prac, blogów?

Cyberprzemoc (agresja elektroniczna) – stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w internecie, portale społecznościowe i inne. Osobę dopuszczającą się takich czynów określa się stalkerem.

Cyberprzemoc pojawiła się na przełomie XX i XXI wieku. Napastnicy prześladują swoje ofiary złośliwymi i obraźliwymi SMS-ami lub e-mailami. Bardziej drastyczną formą ataku jest sporządzanie witryn internetowych, wpisów na forach dyskusyjnych czy dręczenia przez komunikatory sieciowe takie, jak Gadu-Gadu lub Tlen.pl oraz Facebook.

Zamiarem internetowych chuliganów jest zdyskredytowanie konkretnej osoby lub grupy ludzi czy nawet całych społeczności. Takie działania wynikają z poczucia anonimowości lub bezkarności sprawców i ułatwiane są np. zamieszczeniem witryny internetowej na serwerze w kraju, w którym pisemne groźby nie są przestępstwem.

Taka forma znęcania się nad swoimi ofiarami, zdaniem psychologów wynika z tego, że łatwiej poniżać, dyskredytować i szykanować, gdy istnieje szansa ukrycia się za internetowym pseudonimem i nie ma potrzeby konfrontacji z ofiarą oko w oko. Prześladowanie przez internet jest szczególnie groźne dlatego, że kompromitujące czy poniżające materiały są dostępne w krótkim czasie dla wielu osób i pozostają w sieci na zawsze, jako kopie na wielu komputerach, nawet po ustaleniu i ukaraniu sprawcy.

Jednym z przejawów cyberprzemocy jest także tworzenie antystron internetowych, np. antystrony KFC, czy osoby fizycznej, a także podszywanie się pod kogoś tworząc blog lub stronę.

W dniu 6 czerwca 2011 r. weszła w życie poprawka do ustawy – Kodeks karny, opublikowana w Dz. U. z 2011 r. Nr 72, poz. 381, uznająca cyberprzemoc, jak i stalking w Polsce za czyn zabroniony. Obecnie czyn ten podlega karze na podstawie art. 190a K.k

SP0217 ZANOX-BANNERS-2017500-5002 Image Banner 500 x 500