płytki

Płytki ceramiczne są jednymi z najbardziej znanych i popularnych sposobów na wykończenie wnętrz. Były wykorzystywane już w starożytności i wielu z nas z całą pewnością kojarzą się ze wspaniałymi zabytkami, takimi jak choćby pałace w starożytnym Rzymie. Jednak również obecnie mogą stanowić ciekawy pomysł na niesamowitą ozdobę. W jaki sposób je wykorzystać?

Płytki szewron ułożone w jodełkę

Płytki w jodełkę to jeden z tych rodzajów wykończenia, który nigdy się nie nudzi. Jest prosty, elegancki i bardzo dobrze komponuje się z każdym rodzajem wystroju wnętrza: od klasycznego, aż po najbardziej nowoczesne. Płytki typu szewron układane w jodełkę przywodzą nam na myśl klasyczne drewniane klepki, które tworzyły kiedyś parkiet, co dodatkowo zwiększa możliwości aranżacyjne.

Ten rodzaj wykończenia będzie szczególnie przydatny, gdy zależy nam na stworzeniu przestrzeni pełnej spokoju, harmonii i prostych, geometrycznych kształtów. Na szczególną uwagę zasługują sobie przy tym te, które mają kolor zbliżony do naturalnego drewna i stanowią jego doskonałą imitację. Za sprawą tych cech mogą zastąpić wspomniane wcześniej klepki, stanowiąc znacznie bardziej odporną mechanicznie alternatywę.

Mozaika

Kolejnym przykładem starego, znanego nam doskonale od wieków wzorów, jest mozaika. Polega ona na układaniu naprzemiennie różnych rodzajów płytek, łączących się ze sobą wspólnym elementem, takim jak regularnie powtarzający się wzór, uzupełniające wzajemnie kolory czy też motyw przewodni, który zobaczymy tylko z większego oddalenia. W szczególności ten ostatni może być ciekawym pomysłem na stworzenie unikatowego wnętrza za pomocą małych kafelków, poukładanych tak, aby tworzyły określony obraz.

Mozaiki zazwyczaj tworzymy, wykorzystując w tym celu stosunkowo małe kafelki, jednak w określonych przypadkach możemy sięgnąć również po większe. Z całą pewnością jednak skomplikowane wzory lepiej wykonywać za pomocą małych, przyciągających uwagę elementów. Warto jednak pamiętać, że nie będą pasować wszędzie. W zbyt małych pomieszczeniach mozaiki mogą sprawiać nieco przytłaczające wrażenie.

Jedna ściana inna od pozostałych

Klasyczny wystrój wnętrza opiera się na zasadzie: wszystkie ściany są takie same. Coraz częściej jednak odchodzimy od tej zasady i decydujemy się na urozmaicenie wnętrza za pomocą nowych, intrygujących wzorów i kolorów, które umieszczamy wyłącznie na jednej powierzchni pionowej. Pozostałe stanowią wówczas lekkie, stonowane tło, a ta jedna – prawdziwy wyróżnik pomieszczenia.

Co bardzo ważne, ściana ta powinna mieć rzeczywiście szczególne znaczenie. Dlatego warto zadbać, by i przed nią znalazły się podkreślające estetykę elementy. Ciekawym zabiegiem jest na przykład umieszczenie takiego wyróżniającego elementu w łazience za ozdobną wanną, dzięki czemu powstaje wrażenie, że mamy do czynienia z królewskim pokojem kąpielowym.

Do udekorowania jednej ściany doskonale sprawdzają się płytki ceramiczne w niestandardowych kolorach i kształtach. Delikatnie zaokrąglone rybie łuski, intrygujące romby i trójkąty, a także harmonijne płytki heksagonalne mogą dodać klimatu magicznego klimatu, podczas gdy nowoczesne płytki 3D w mocnych kolorach skupiają uwagę i pobudzają zmysły. Który z tych pomysłów będzie twoim ulubieńcem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here