Jak usunąć łupież

Łupież to jedna z najpopularniejszych i najczęściej występujących chorób skóry głowy, która dotyka w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn i może pojawić się w każdym wieku. Przyczyn tego schorzenia może być wiele, jednak zazwyczaj odpowiadają za nie drożdżaki znajdujące się na skórze, które wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji, diety lub innych działań, mogą rozwijać się na nadmiernie złuszczającym się lub przetłuszczającym naskórku. Istnieje jednak wiele sposobów, które pozwalają pozbyć się łupieżu. Na jakie warto postawić? Podpowiadamy.

Szampony przeciwłupieżowe

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się łupieżu jest wykorzystanie szamponów przeciwłupieżowych, które dostępne są w aptekach lub drogeriach. Ich zadaniem jest delikatne oczyszczanie skóry głowy, dlatego nie powinny w swoim składzie posiadać silnych związków powierzchniowo-czynnych, SLS i SLES-ów.

Dodatkowo wzbogacone są w naturalne składniki aktywne, które normalizują pracę gruczołów łojowych i przeciwdziałają powstawaniu łupieżu. Wśród najczęściej stosowanych substancji w tego typu preparatach wymienia się łopian, ekstrakt z rozmarynu, tymianku, szałwii, a także specjalnie opracowane fitokompleksy.

Domowe sposoby na łupież

Osoby, które zastanawiają się, jak usunąć łupież, bardzo często w pierwszej kolejności chcą spróbować domowych sposobów. Jednym z najbardziej znanych, naturalnych środków, który od dawna jest wykorzystywany, w walce z łupieżem, jest ocet jabłkowy. Posiada on bardzo dużo witaminy E będącej naturalnym antyoksydantem.

Wśród składników, jakie możemy znaleźć w domowej spiżarni, które doskonale działają na łupież, wymienia się również olej kokosowy, cytrynę, oliwę z oliwek i jajka. Skuteczne w walce z łupieżem mogą być również napary z ziół, na przykład rumianku, szałwii czy rozmarynu. Warto wypróbować również olejku rycynowego, który posiada właściwości grzybobójcze.

Łupież a dieta

Ze względu na to, że choć łupież czasami ma podłoże genetyczne, to bardzo często spowodowany jest przez niewłaściwe żywienie, warto więc zadbać o swój jadłospis. W diecie przeciwłupieżowej powinny znaleźć się trzy składniki odżywcze, a mianowicie witamina B6, którą znajdziemy na przykład w bananach, papryce, łososiu czy pieczarkach.

Ważna jest również witamina E, która ma silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Znajduje się w rzepaku, słoneczniku, tłustych rybach, ale i płatkach zbożowych. Z kolei witamina A reguluje odnowę komórkową skóry, a więc może hamować nadmierne łuszczenie się naskórka. Obecna jest przede wszystkim w produktach mlecznych, ale i wątróbce, marchewce czy batatach.

Łupież a pielęgnacja skóry głowy

Jedną z przyczyn powstawania łupieżu jest nierzadko niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy. Dlatego jeżeli walczymy z tą dolegliwością, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na składy kosmetyków, które stosujemy. Dobrze jeśli są pozbawione mocnych środków powierzchniowo-czynnych, które powodują nadmierne złuszczanie naskórka i jego wysuszenie. Dodatkowo warto unikać wysokich temperatur podczas suszenia czy stylizacji, ponieważ sprzyjają one nawrotom łupieżu.

Łupież a właściwa temperatura wody podczas mycia włosów

Podczas mycia włosów, jeżeli zmagamy się z łupieżem, nie powinniśmy zbyt mocno szorować skóry głowy, a także jej drapać, ponieważ powoduje to uszkodzenie bariery hydrolipidowej naskórka, które może przerodzić się w infekcję. Woda do mycia z kolei powinna być letnia, podobnie jak nawiew podczas suszenia. Należy unikać gorącej wody, ponieważ nie jest ona naszym sprzymierzeńcem w walce z łupieżem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here