Kilka porad jak znaleźć pracę wtedy kiedy ciężko

Istnieją różne sytuacje, przez które nie można znaleźć pracy. Niektóre branże poprzez covid oraz wojnę za wschodnią granicą przeżywają prawdziwy kryzys, a wiele firm po prostu opadło. Stopa bezrobocia w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła o 6,5%. Jednak warto wiedzieć, że znalezienie pracy jest możliwe, tylko należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

Nie trać czasu po utracie pracy!

Bardzo istotnym czynnikiem jest, aby po utracie pracy, bądź podczas dłuższej nieaktywności zawodowej nie zamykać się ani na nową pracę, ani na dalsze kształcenie. Warto poświęcić wolny czas na samodoskonalenie siebie i podnoszenie swoich kwalifikacji. Na rynku dostępnych jest szereg szkoleń oraz kursów czy praktyk dedykowanych do osób bezrobotnych, które pomagają w podniesieniu kwalifikacji. Dzięki nim można uzyskać zupełnie nowe kompetencje i rozpocząć pracę, bądź działalność, które dadzą duży poziom satysfakcji. Niezwykle istotne jest, aby czas, w którym nie podejmowana jest działalność zarobkowa wykorzystać maksymalnie dobrze. Nie należy w tym czasie spoczywać na laurach czy leniuchować, ponieważ taka odskocznia powinna być spędzona niezwykle aktywnie. W tym czasie można także podrasować swoje obecne CV, a także przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną, szczegółowo czytając ofertę pracy dotyczącą miejsca oraz stanowiska, na które chcemy aplikować dokumenty.

Ponadto na rozmowie kwalifikacyjną dobrze jest zadbać o swój wizerunek. Chodzi o schludny ubiór, nienaganny makijaż oraz punktualność!

Jakie narzędzia są przydatne w znalezieniu pracy?

Poszukiwania pracy warto rozpocząć od przeanalizowania swoich możliwości, celów, słabych stron oraz dokonania analizy rynku. To niezwykle istotne elementy, które pozwolą na właściwe usadowienie się w odpowiedniej branży. Warto mieć na uwadze, że zapotrzebowanie na danych pracowników jest różne w zależności od miejscowości oraz rodzaju wykonywanej pracy, dlatego należy rozeznać się w sytuacji na rynku pracy w danym mieście, a także można poddać się kwalifikacji poprzez barometr zawodów, który ułatwi identyfikację zatrudnienia na rynku pracy.

Warto być także elastycznym co do ewentualnej zmiany profilu zawodowego, ponieważ nie zawsze ściśle określona profesja szuka kandydatów na dane stanowisko. Na przykład jeśli ktoś posiada wykształcenie dziennikarskie nie zawsze musi pracować w redakcji radiowej czy telewizyjnej, może po prostu zostać copywriterem i sprawdzać się w tym zawodzie.

Jeżeli ktoś jest zawodowym kierowcą nie musi pracować w firmie o konkretnym profilu, ale może zostać taksówkarzem. Warto przed rozpoczęciem poszukiwania zatrudnienia dokonać analizy swoich słabych oraz mocnych stron. Dzięki temu można dopasować pracę do własnych preferencji. Analiza SWOT pomoże w precyzyjnym określeniu jaka praca da satysfakcję.

Gdzie szukać pracy?

Bardzo dobrym źródłem informacji co do ofert pracy są poszczególne Urzędy Pracy czy agencje pracy tymczasowej oraz strony poszczególnych pracodawców. Bardzo popularne jest szukanie zatrudnienia w internecie. Na przykład wiele ofert można znaleźć na stronach takich jak:

  • praca.pl
  • Pracuj.pl
  • OLX
  • Indeed
  • jobs.pl
  • Gumtree.

W dobie XXI wieku często prowadzone są specjalne strony oraz platformy online, gdzie można znaleźć szereg interesujących ofert. Ponadto oferty pracy zamieszczane są w różnych sklepach oraz punktach, a także na stronach urzędów. To doskonałe kanały, by dotrzeć do nowych pracowników.

Jak można zauważyć istnieje szereg możliwości, by skutecznie znaleźć pracę. Jednak najważniejsze jest, by zastanowić się nad swoimi celami, a także właściwe przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, które mają ogromne znaczenie w procesie rekrutacji. Więcej tego typu porad można znaleźć w serwisie Moje Bezrobocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here