ginekomastia

Ginekomastia jest to schorzenie, które dotyka mężczyzn, u których występują zaburzenia hormonalne oraz nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby. U mężczyzn w okresie dojrzewania może pojawić się ginekomastia fizjologiczna. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do powiększania się gruczołów piersiowych w efekcie rozrostu tkanki tłuszczowej, gruczołowej oraz włóknisty. Ginekomastia nie jest jedynie problemem natury estetycznej, ponieważ bardzo często stanowi też zaburzenie zdrowotne. Czym dokładnie jest ten rodzaj przypadłości dotykającej mężczyzn? Jakie są jej przyczyny? Jak leczyć ginekomastię? Odpowiadamy: 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/ginekomastia-przyczyny-objawy-leczenie/ 

Ginekomastia – czym właściwie jest? 

Ginekomastia jest to zaburzenie, które stosunkowo często dotyka mężczyzn. Jego przyczyny są zróżnicowane. Wahają się od łagodnych procesów fizjologicznych po rzadkie nowotwory. Z racji tego, że istnieje równowaga między estrogenami i androgenami u mężczyzn, Każdy stan choroby lub leki, które mogą zwiększyć ilość estrogenów lub zmniejszyć stężenie krążących androgenów, powoduje wzrost estrogenów lub androgenów, a co za tym idzie może powodować wystąpienie ginekomastii. Ze względu na różnorodność możliwych etiologii, w tym etiologii nowotworowej, konieczne jest wykonywanie szczegółowych diagnostyk, w celu jak najlepszej pewności. 

Jakie są przyczyny ginekomastii? 

Do  przyrostu gruczołu piersiowego u mężczyzn może dojść w przypadku otyłości. Wówczas powiększają się gruczoły piersiowe i nie jest to określane jako rzekoma ginekomastie i towarzyszący mu przerost tkanki tłuszczowej, ale również jej przyrost w różnych lokalizacjach ciała. 

Jakie są inne przyczyny tego schorzenia? 

Do przyczyn ginekomastii możemy zaliczyć: 

Nowotwór jądra, w przebiegu którego może dojść do nasilonej syntezy estrogenów 

Schorzenia przysadki lub podwzgórza, któremu towarzyszy spadek stężenia hormonów tropowych 

Marskość wątroby lub niewydolności nerek w przebiegu których dochodzi do zaburzeń metabolizmu estrogenów i utrzymania ich zwiększonego poziomu w organizmie 

Hipogonadyzm, jego przebiegu dochodzi do uszkodzenia jądra, któremu towarzyszy spadek syntezy męskich hormonów płciowych 

Jak wygląda leczenie ginekomastii? 

Leczenie opiera się na usunięciu przyczyn choroby. W przypadku zaburzeń funkcjonowania wątroby lub nerek, konieczne jest postępowanie, który ma na celu przywrócenie prawidłowej pracy tych narządów. Może opierać się również o leczenie nowotworów, jednak wymagają one odpowiedniego leczenia farmakologicznego lub operacyjnego. W przypadku, gdy możemy mówić o hipogonadyzmie, zalecane jest stosowanie testosteronu. Kiedy ginekomastia rozwija się przez otyłość, wymagane są modyfikacje stylu życia takie jak wprowadzenie aktywności fizycznej oraz odpowiedniego modelu żywienia. 

Zobacz też: http://ekolia.pl/prolaktyna-jaka-jest-jest-rola-w-organizmie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here