Hostessa - praca i zarobki

Czym zajmuje się hostessa?

Osoba pracująca na stanowisku hostessy ma za zadanie pomagać w działaniach promocyjnych, uczestnicząc w różnego rodzaju imprezach, które są organizowane przez firmy. Chodzi tu przede wszystkim o targi, wystawy, promocje, czy bankiety. Ponadto hostessy zajmują się również promowaniem konkretnych produktów w sklepach, czy supermarketach.

Zawód ten dopiero od niedawna rozpowszechnił się w Polsce, chodzi tu przede wszystkim o aktywniejsze pozyskiwanie klientów i troskę o nich. Praca hostessy w 90 procentach dotyczy kobiet, choć zdarzają się również mężczyźni.  „Hostessa” z języka angielskiego oznacza osobę, która dba o to, by goście czuli się dobrze.

Dziewczyny pełnią rozmaite funkcje podczas imprez:

  • prezenterka produktu,
  • konferansjerka,
  • kelnerka.

Osoba pracująca na stanowisku hostessy musi dbać o to, aby goście odwiedzali stoisko firmowe, udzielać odpowiednich informacji na temat firmy oraz oferty handlowej, witać nowych gości i zachęcać do zapoznania się z produktami, a także rozdawać materiały promocyjne.

Hostessa jest osobą, która reprezentuje firmę, musi więc odznaczać się dobrą prezencją i przygotować się na wielogodzinną pracę w pozycji stojącej. Jej wygląd dostosowany jest do potencjalnych klientów, zazwyczaj wymaga się, aby hostessy były ubrane w sposób elegancki i kobiecy. Czas pracy jest zazwyczaj wielogodzinny i trwa od poniedziałku do piątku, często wykonywanie tego zawodu wiąże się z wyjazdami służbowymi.

Hostessa może nie tylko reprezentować duże firmy na targach tematycznych, ale również reklamować konkretny produkt w supermarkecie, zazwyczaj wiąże się to z organizowaniem degustacji i zachęcaniem klientów do skosztowania i kupienia produktu. Jeszcze inną opcją jest rozdawanie ulotek wraz z informowaniem ludzi o ofercie bądź produkcie.

Osoba pracująca na stanowisku hostessy ma zazwyczaj własne stoisko, przy którym prezentuje daną ofertę, obowiązuje ją specjalny strój i atrakcyjny wygląd – w końcu każda marka woli być utożsamiana z młodymi, pięknymi kobietami.

Ile zarabia hostessa w Polsce?

Najczęściej wynagrodzenie hostessy ustalane jest za godzinę lub za dzień pracy, stawka natomiast uzależniona jest od warunków pracy, rodzaju promocji, a także samego zleceniodawcy.  Zazwyczaj jest to od 10 do 35 złotych za godzinę lub od 100 do nawet 300 złotych za dzień pracy.

Według niektórych rankingów jest to jeden z zawodów, w których studenci mogą najwięcej zarobić – z racji tego, iż jest to zazwyczaj praca weekendowa, największą grupę stanowią tu studenci, którzy chcą dorobić i traktują stanowisko hostessy jako pracę dorywczą. Są również kobiety, które w tym zawodzie pracują od wielu lat i nie tylko w weekendy, dzięki sporemu doświadczeniu mają możliwość uczestniczenia także w wyjazdach, czy na konferencjach.

Zarobki na targach i konferencjach są znacznie wyższe, niż promowanie produktów w supermarketach – jeśli więc zależy nam na wysokim zarobku, najlepiej udać się do agencji modelek i zapisać się do bazy kandydatek.

Zanim podejmiemy się tej pracy, warto dokładnie zapoznać się z ofertą. Dobrze płatne zlecenia nie będą raczej dotyczyły promowania jogurtów, czy ekspresów do kawy, a raczej papierosów, czy towarów luksusowych, co nie każdemu może odpowiadać.

Niektóre agencje mają także szczególne wymagania, które gwarantują nam wysoki zarobek, na przykład: odpowiedni wzrost, karnacja, kolor włosów.

Jak zostać hostessą?

Przede wszystkim musimy stworzyć dobre CV, a także portfolio z aktualnymi zdjęciami, które przedstawiają naszą twarz oraz sylwetkę. Pracy możemy poszukiwać zarówno w internecie, jak i w agencjach modelek. Najwięcej jednak ofert znajduje się w sieci, gdzie możemy za pomocą e-maila wysłać swoją kandydaturę i czekać na odpowiedź.

W ten sposób mamy możliwość wyszukania takich ofert, jakie nam odpowiadają, jeśli chodzi o miejsce pracy, warunki oraz wynagrodzenie. Innym sposobem jest zatrudnienie się w agencji modelek i praca na ich zlecenie: jeśli są organizowane jakiekolwiek imprezy, a my spełniamy określone wymagania, to jesteśmy tam wysyłane, wynagrodzenie jest wtedy ustalane z pracownikiem agencji modelek.

Aby pracować jako hostessa, nie musimy kończyć żadnych specjalnych szkół, czy kursów, najważniejsza jest nasza prezencja: elegancja, wdzięk, umiejętność zareklamowania odpowiednio produktu, wysoka kultura osobista, a także komunikatywność i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych.

Będąc zatrudnionym w agencji modelek, możemy dopytać o specjalne kursy, które są przez nie organizowane. Dla początkujących hostess poleca się zatrudnienie w agencji – zbierają one bazy kandydatek i w zależności od oferty oferują pracę.

Szukając zatrudnienia jako hostessa, musimy posiadać pewne umiejętności. Gównie chodzi tu o łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi – jest to w końcu praca polegająca na reklamowaniu produktu i zachęcaniu do jego kupna potencjalnych klientów. Odpowiednia rozmowa pozwala stworzyć o marce pozytywne zdanie i zachęcić do nabycia konkretnych towarów.

Inna przydatną umiejętnością jest znajomość języków obcych – im lepiej będziemy posługiwać się danym językiem, tym więcej zleceń na nas będzie czekać. W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z wieloma klientami zagranicznymi, którzy chętnie korzystają z oferty polskich produktów. Aby bezproblemowo się  z nimi porozumieć, wystarczy znać biegle język obcy, a nasze zarobki automatycznie wzrastają.

Praca hostessy to wyczerpujące zajęcie tylko dla wytrwałych – przemyślmy więc dokładnie, czy jesteśmy gotowi na kilkugodzinne stanie w miejscu, uśmiechanie się do ludzi i zachęcanie do zapoznania się z ofertą. Najczęściej kobiety muszą mieć dodatkowo założone obcasy, co skutkuje bólem nóg. Duża ilość świateł, głośna muzyka i tłumy gości także nie sprzyjają spokojnej pracy.

Kandydatka na hostessę powinna więc być odporna na stres, pozytywnie nastawiona, wytrzymała, niewskazane jest narzekanie, nie można też nagle rozmyślić się i odejść ze stanowiska pracy – przed rozpoczęciem pracy podpisujemy umowę, która obliguje nas do zrealizowania swoich obowiązków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here