Jak odnaleźć miłość i szacunek do własnej osoby?

Jeśli chcemy być szczęśliwi i wprowadzać zmiany we własnym życiu, należy zacząć od siebie. Odpowiedzmy osobie na jedno pytanie: czy potrafimy powiedzieć, że kochamy i akceptujemy siebie? Jeśli odpowiedź jest negatywna, pora wziąć się w garść i przejąć kontrolę nad własnym życiem. Tylko w taki sposób możemy osiągnąć wszystko, czego pragniemy i czerpać z życia pełnymi garściami.

Nie walczmy ze swoimi niedoskonałościami

Każdy z nas posiada kompleksy i słabości, nad którymi stara się każdego dnia pracować. Cała sztuka polega na tym, aby zaakceptować wszystkie wady, jakie posiadamy. Oczywiście w granicach rozsądku – jeśli posiadamy pewne cechy osobowości, które oddziałują negatywnie na drugą osobę, należy z tym walczyć. Chodzi tu bardziej o cechy, których zmienić nie możemy.

Doceńmy też to, co posiadamy: inteligencję, naturalne talenty, czy temperament – to rzeczy, które nas charakteryzują i powodują, że jesteśmy tym, kim jesteśmy. Skupmy się wyłącznie na tym, co w rzeczywistości możemy, a wręcz musimy zmienić.

Kolejną kwestią jest to, że często jesteśmy dla siebie najgorszymi krytykami – zamiast podnosić się na duchu i czerpać radość z życia, potrafimy w swoją stronę skierować takie słowa, które nikomu nie przeszłyby przez gardło. Stwierdzenia typu „ale jestem beznadziejną osobą”, czy „jestem głupim człowiekiem i nic nie potrafię” to jedne z gorszych komunikatów, jakie możemy sobie wysłać.

Powinniśmy nabrać do siebie szacunku, ponieważ to, w jaki sposób będziemy traktować samych siebie, przełoży się na traktowanie nas przez innych. Zastanówmy się także, czy zwracalibyśmy się w taki sposób do osoby, którą kochamy. Oczywiście, że nie. A czy nie jest przypadkiem tak, że to siebie powinniśmy przede wszystkim kochać?

Samooskarżanie się, obwinianie i samokrytyka powodują, że cierpimy jeszcze bardziej i tracimy poczucie własnej wartości.  Musimy uświadomić sobie to, że wcale nie musimy tego robić. To jacy jesteśmy i jacy chcemy być, zależy tylko i wyłącznie od nas, sami jesteśmy odpowiedzialni za całe życie, wszelkie sukcesy, a także porażki. Spójrzmy więc na siebie jak na osobę wyjątkową, interesującą, z którą warto utrzymywać kontakt. Warto też sobie uświadomić, że nie ma takiej drugiej osoby na świecie, jak my.

Weźmy życie w swoje ręce

Wiele osób, które posiada wiele kompleksów i nie potrafi pokochać siebie, nie czuje się odpowiedzialna za swoje życie. Wszelkie ważne decyzje podejmują za nas inne osoby lub oddajemy się całkowicie losowi, na zasadzie „co ma być, to będzie”. Jak w taki sposób mamy być zadowoleni z siebie i naszego życia?

Skończmy z tym i zacznijmy samodzielnie podejmować decyzje, które dotyczą naszej osoby:

  • Czy ktoś inny jest w stanie przeżyć za nas nasze własne życie? Marnując je w ten sposób, nie rozwijamy się, przez co czujemy się coraz gorzej i koło się zamyka.
  • Przestańmy też interesować się życiem innych ludzi bardziej niż swoim – oni potrafią być szczęśliwi, bo kochają siebie, a my nie musimy wciąż stać z boku i zazdrościć, lecz mamy możliwość stać się tacy sami.
  • Nie dążmy wiecznie do ideałów, które sami stworzyliśmy w swojej głowie, bo są one nierealne. Podejmując samodzielne decyzje, szybko zauważymy, jak dobrze jest dokonywać samodzielnych wyborów i jak bardzo może to zmienić nasze życie.
  • Znajdźmy też to, co nas najbardziej cieszy i inspiruje, pójdźmy tą ścieżką i rozwijajmy się każdego dnia, by poczuć spełnienie i szczęście.
  • Otwórzmy się na innych ludzi i zacznijmy ich słuchać. Zobaczymy, jak wiele osób nas docenia i potrzebuje i jak bardzo byliśmy zaślepieni we własne niedoskonałości.

Rozwijajmy swoje talenty i doskonalmy umiejętności

Warto spisać na kartce papieru wszystkie talenty, które posiadamy, a także umiejętności. Skupmy się na tym, co potrafimy doskonale robić i co wychodzi nam najlepiej. Nie musi być to coś nadzwyczajnego, bo z kolei załamiemy się, że nie potrafimy malować, jeździć na nartach, czy jeździć konno. Odnajdźmy to, co sprawia nam radość i daje poczucie wolności: uprawianie sportu, czy kolorowanie.

Musimy też dostrzegać wszystkie nasze osiągnięcia, a najlepiej zapisywać je w specjalnym notesie. Nagradzajmy też siebie za wszystkie sukcesy, chwalmy się nimi naszym najbliższym i bądxmy dumni z tego, że nam się udało. Niech nie wydaje nam się, że jesteśmy zarozumiali i nasze chwalenie się będzie negatywnie odebrane przez inne osoby – to normalne, że szczęśliwi i pewni siebie ludzie doceniają to, co osiągają, a inni ich wspierają.

Przede wszystkim – pozytywne myślenie

Przede wszystkim musimy zacząć od zmiany naszego myślenia. Skończmy podchodzić do życia z negatywnym nastawieniem, żyjąc w przekonaniu, że nic nigdy nam się nie uda. Jeśli uwierzymy w siebie, jesteśmy w stanie zdziałać dosłownie wszystko.

Wiele osób powtarza sobie, że nie jest wystarczająco dobra/ładna/inteligenta, aby zasługiwać na dobre życie, co oczywiście jest totalną bzdurą. Akceptując i kochając siebie, jesteśmy w stanie obdarować swoich bliskich miłością i szacunkiem, co również od nich otrzymamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here