Jak decydować o kosmetykach do pielęgnacji włosów

Włosy często uznawane są za wizytówkę kobiet. Nic więc dziwnego, że przedstawicielki płci pięknej pragną, by były długie, mocne, lśniące i charakteryzowały się fantastyczną kondycją. Nie od dzisiaj też wiadomo, że kluczowy wpływ na ich wygląd ma nasza dieta. Musi być bogata w witaminy A, C oraz witaminy z grupy B, w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz w miedź, cynk czy żelazo. Bardzo ważnym aspektem jest także pielęgnacja włosów. Powinna odbywać się z wykorzystaniem sprawdzonych kosmetyków, przetestowanych przez producentów, które są dokładnie dobrane do rodzaju włosów.

Z jakimi rodzajami włosów mamy do czynienia?

Włosy każdego człowieka różnią się od siebie porowatością, długością oraz charakterystyką skalpu. Włosy mogą być niskoporowate, wysokoporowate oraz średnioporowate. Porowatość określa, czy łuski nachodzą na siebie, są delikatnie rozchylone lub znacznie od siebie odchylone. Najpiękniejsze i najzdrowsze są włosy o niskiej porowatości, z kolei włosy o wysokiej porowatości są suche i łamliwe.

Ponadto, wśród ludzi wyróżnić można:

  • włosy normalne – zdrowe, błyszczące, jedynymi kosmetykami do pielęgnacji włosów, jakich trzeba używać są maski nawilżające i odżywki,
  • włosy suche – bardzo często są wynikiem niewłaściwej pielęgnacji, farbowania, suszenia suszarka czy nadmiernego prostowania, ten rodzaj włosów jest bardzo szorstki w dotyku, pasma strzępią się, są podatne na złamania. Włosy suche wymagają silnego nawilżania. Kosmetyki do pielęgnacji włosów suchych to przede wszystkim produkty o działaniu nawilżającym,
  • włosy przetłuszczające się – to najczęściej efekt nadmiernego wydzielania łoju przez zlokalizowane na cebulce włosa gruczoły. Ten konkretny rodzaj włosów wymaga szczególnej pielęgnacji. Kosmetyki do pielęgnacji włosów przetłuszczających się to głównie specjalistyczne szampony, maski, sera i inne preparaty dedykowane tym włosom.

Jak poprawić stan włosów przetłuszczających się?

Włosy przetłuszczające się są szczególnym wypadkiem. Po rozpoznaniu typu włosów, warto podjąć jak najszybciej specjalistyczne kroki. Przede wszystkim trzeba postawić na odpowiednią pielęgnację. Kosmetyki do pielęgnacji włosów przetłuszczających się nie powinny zawierać w składzie żadnych silikonów czy SLS-ów. To właśnie te komponenty pobudzają wzmożoną produkcję sebum. Ponadto, warto pamiętać o myciu włosów chłodniejszą wodą oraz suszeniu ich z wykorzystaniem chłodnego nawiewu. Wbrew pozorom, włosy przetłuszczające nie wymagają codziennego mycia. Znacznie lepiej zadziała na nie rzadsze mycie, minimum co 2 dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here