Sposoby na aktywne życie

Aktywne życie niesie za sobą wiele pozytywnych konsekwencji – ruch i działanie pobudza stale nasz mózg do pracy, dzięki czemu nasze samopoczucie psychiczne, a także fizyczne jest znakomite. Często jednak codzienne obowiązki i wkradająca się w nasze  życie rutyna oddalają nas od takiego trybu, w efekcie czego przyzwyczajamy się do bezczynności. Coraz rzadziej wychodzimy, a coraz częściej spędzamy wieczory na kanapie, usprawiedliwiając się strasznym zmęczeniem. Jak zatem powrócić do aktywnego życia?

Zacznijmy dzień od szklanki wody

Może brzmi to banalnie, ale faktycznie rzutuje na resztę naszego dnia. Od dawna słyszymy o tym, że wypicie szklanki wody, najlepiej ciepłej i z sokiem z cytryny, pobudza nasz organizm do działania oraz przyspiesza metabolizm. Od razu poczujemy przypływ energii, a uczucie ciężkości szybko zniknie.

Dlaczego woda? Ponieważ jest to naturalny napój, który w żaden sposób nie doprowadza do obciążenia naszego organizmu, jest także pozbawiony cukru i kalorii, a posiada wiele drogocennych składników i minerałów, które normują naszą gospodarkę.

Woda ma niezwykle korzystne działanie:

  • nawilża,
  • oczyszcza,
  • usprawnia procesy zachodzące w naszym organizmie.

Wiadome jest, że powinniśmy wypijać około 2 litrów wody dziennie, zwłaszcza gdy towarzyszy nam na co dzień aktywność fizyczna i średnie temperatury. Po płyn warto sięgać często i brać wyłącznie małe łyki, dzięki czemu w krótkim czasie zauważymy pierwsze efekty, czyli poprawę ogólnego samopoczucia, brak znużenia i senności.

Wysypiajmy się

Często zmęczenie w ciągu dnia dopada nas, ponieważ jesteśmy niewyspani. Musimy zatem wcześniej kłaść się spać – skoro wstajemy wcześniej, musimy również kłaść się wcześniej, nasz organizm potrzebuje konkretnej ilości godzin snu. Spróbujmy więc zaplanować sobie nieco inaczej nasze wieczory i postarajmy się kłaść do łóżka nieco wcześniej.

Dla przykładu: jeśli nasz organizm domaga się 8 godzin snu, a zazwyczaj kładliśmy się spać o 23:00 i wstawaliśmy o 7:00, postarajmy się kłaść o 22:00, aby wstawać bez problemu o 6:00. Regulując własny sen, szybko zauważymy, że w ciągu dnia nie dopada nas zmęczenie i możemy aktywnie działać bez żadnych wspomagaczy typu kawa, czy napój pobudzający.

Odpowiednia dieta

Na nasze codzienne samopoczucie ma wpływ przede wszystkim to, co spożywamy. Jeśli nasza aktywność spada, może być to spowodowane licznymi niedoborami witamin i minerałów w naszym organizmie, aby wyregulować  i utrzymać ich prawidłowy poziom, musimy odpowiednio się odżywiać.

Możemy uczynić to w następujący sposób:

  • Warto zapewnić sobie każdego dnia zdrowe i bogate w wiele witamin posiłki. Nie oznacza to, że musimy jeść rzeczy jałowe i niesmaczne – wystarczy wybrać właściwe składniki, czyli postawić na świeże warzywa, owoce czy kasze, które dostarczą nam wszystkiego, co jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
  • Nie na darmo mówi się również, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – dzięki wartościowemu posiłkowi z samego rana zyskujemy mnóstwo energii i witalności, która pomoże nam przebrnąć aktywnie przez cały dzień i wszystkie obowiązki. Ponadto, przyspieszymy swój metabolizm, co korzystnie wpłynie na naszą sylwetkę. Wiele osób nie wyobraża sobie zaraz po przebudzeniu cokolwiek zjeść, jednak szybko można się przyzwyczaić, a korzyści z tego płynące są zadowalające. Co najważniejsze – senność znika na dobre.
  • Jedzmy też regularnie w ciągu dnia, między posiłkami róbmy przerwę około 3 godzin, dzięki czemu przez cały czas będziemy dostarczać naszemu organizmowi energii. W ten sposób możemy aktywnie działać przez cały dzień i nic nam w tym nie przeszkodzi.

Aby działać, trzeba się ruszać

Aktywność fizyczna niesie za sobą wiele korzyści, warto więc zadbać o to, by chociaż 3 razy w tygodniu poświęcić około godziny na sport: mogą być to zajęcia grupowe, bieganie, gry zespołowe czy też wykonanie treningu online, każda z tych opcji będzie dla nas niezwykle korzystna.

Ćwiczenia fizyczne usprawniają nasz układ oddechowy, układ krążenia, dzięki czemu lepiej oddychamy, a nasz organizm jest lepiej dotleniony, na skutek czego nie odczuwamy zmęczenia. Co więcej, dzięki ćwiczeniom korzystnie wpływamy na naszą sylwetkę, co również motywuje nas do działania i odechciewa nam się spania czy wylegiwania przed telewizorem.

Jeśli więc dopada nas zmęczenie, wystarczy poświęcić 15 minut na podstawowe ćwiczenia, wykonać energicznie kilka serii i od razu poczujemy przypływ energii oraz endorfin, czyli hormonów szczęścia. Aktywność fizyczna jest korzystna zarówno rano – daje nam siłę i energię na cały dzień, jak i wieczorem – zmęczeni ćwiczeniami z łatwością zaśniemy i spokojnie prześpimy całą noc.

Zadbajmy o własne zdrowie

Istnieją przypadki, w których pomimo wysypiania, się, aktywności fizycznej i odpowiedniej diety ciągle czujemy się zmęczeni i jesteśmy mało aktywni – jest to sygnał, że w naszym organizmie może dziać się coś niepokojącego. Najlepiej udać się wtedy do lekarza rodzinnego i wykonać komplet podstawowych badań, z których wynikną ewentualne nieprawidłowości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here