Choroby ginekologiczne

Coraz więcej kobiet cierpi na różne schorzenia ginekologiczne, które utrudniają zajście w ciążę. Niepłodność co prawda raczej nie boli fizycznie, chyba że ma związek z endometriozą. Ta podstępna i poważna choroba już wielu kobietom odebrała nadzieję na macierzyństwo. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, aby móc rozpoznać tę chorobę u siebie jeżeli pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Objawy chorobowe

Część kobiet zgłasza lekarzowi ginekologowi swój problem z bolesnym miesiączkowaniem, a część kobiet uznaje, że to jest normalne i w ogóle nie wspomina o tym na wizycie ginekologicznej. Tymczasem bolesne miesiączki mogą być objawem endometriozy. Oczywiście mówi się o tym, że objawów endometriozy jest zdecydowanie więcej. Jednak bardzo bolesne miesiączki są bardzo charakterystyczne dla tej właśnie choroby, charakterystyczna jest też obfitość tych miesiączek. Oprócz silnego obfitego krwawienia, które bardzo boli, pojawia się także ból podczas współżycia, a także podczas oddawania moczu oraz defekacji. Nie wszystkie objawy muszą wystąpić równocześnie w danym okresie u jednej kobiety. Czasami jest to tylko jeden objaw. Czasami dwa lub kilka. Tak czy inaczej takich objawów nie wolno bagatelizować, bo to może bardzo źle się skończyć. Endometrioza jeżeli nie zostanie w porę uchwycona przez kobietę i lekarza, może doprowadzić do wielu poważnych powikłań i kobieta może już nigdy nie zostać matką.

Jakie objawy daje endometrioza?

Jeżeli kobieta cierpi na bóle podczas współżycia seksualnego, na pewno nie jest to normalna sprawa. Jeżeli ból zdarza się tylko raz na jakiś czas i jest to naprawdę rzadkie to można uznać, że tego dnia akurat coś się wydarzyło i ból ten nie musi skłonić kobiety do wizyty u lekarza. Jeżeli jednak kobieta cierpi z bólu podczas każdego lub prawie każdego stosunku seksualnego już od jakiegoś czasu to jest to absolutnie powód do tego, aby zgłosić się na badanie ginekologiczne. Charakterystyczne dla endometrioza objawy to także ból w dolnej części kręgosłupa czyli w tak zwanej okolicy krzyżowej. Wiele kobiet skarży się także na bóle brzucha i nie do końca potrafią określić ich rodzaj i przyczynę. Na pewno warto być szczerym z lekarzem ginekologiem, ponieważ ten lekarz potrafi zdiagnozować endometriozę nie tylko na podstawie badania, ale także sam wywiad z pacjentką może być już niezwykle pomocny w pierwszej ocenie tego co może się dziać. Endometrioza objawy mogą być poważne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here