Kanałówka – czy należy się bać leczenia kanałowego?

0
7846

Dentysta i zabiegi stomatologiczne to utrapienie dla wielu osób. Ale do większości działań specjalisty od zębów zdążyliśmy się już przyzwyczaić.

Borowanie nie jest takie złe, podobnie jak wyrywanie zęba. Wszystko zależy od umiejętności lekarza, a także od profesjonalnych narzędzi czy znieczulenia. Endodoncja to leczenie kanałowe, które jest koszmarem jednak wielu osób. To zabieg wyjątkowo bolesny, ale główną rolę gra tutaj właśnie znieczulenie, dzięki któremu bólu nie odczuwamy podczas całego zabiegu. Dopiero podczas komplikacji możemy poczuć niewielki dyskomfort.

Jakie są wskazania do kanałówki?

Wskazania do kanałów są różne, ale głównie tyczą się żywych tkanek, które mamy we wnętrzu zęba. To właśnie tamtejsza miazga ulega zapaleniu i może doprowadzić nawet do utraty zęba. A tego w końcu nikt nie chce. Potężny ból zmusza nas do pójścia do lekarza, podobnie jak ukruszony przez próchnicę ząb. Możemy być wtedy pewni, że przez próchnicę już jakieś bakterie mogły się przedostać do miazgi. Zapalenie łapie się nie tylko z powodów związanych z brakiem higieny. Jeżeli ból nie mija po pierwszych działaniach dentysty, a na zdjęciu wychodzi zapalenie, najczęściej zatruwa się ząb, usuwa miazgę i wypełnia go odpowiednimi, specjalistycznymi substancjami. Ząb wtedy jest w efekcie martwy, ale nie sprawia bólu. Dlaczego?

Ponieważ usunięto z niego wszystkie żywe tkanki. Ząb jednak nadal będzie odpowiednio funkcjonował w naszej jamie ustnej. Gdy jednak zignorujemy konieczność wykonania leczenia endodontycznego, możliwe, że rozwijające się zapalenie będzie ogromnym zagrożeniem dla naszego życia. Najłatwiej chory ząb wyrwać – ale dziura w uzębieniu sprawi, że zęby mogą się przesuwać. Przyjrzyjmy się jednak temu rozwiązaniu.

Więcej na: https://acusdent.wroclaw.pl

Usunięcie zęba u dentysty

To alternatywa – ale jak wspomnieliśmy, średnia. Jednak aby przeprowadzi leczenie kanałowe, nasza korona zębowa musi być szczelna. Jeżeli ząb jest ukruszony, najlepiej będzie pozbyć się chorego ząbka. Może się wtedy okazać, że odbudowa ścian nie będzie możliwa, a ukruszenie znów wpuści do środka zęba bakterie, odpowiedzialne za różne zapalenia. W przypadku nieuratowania naszego uzębienia, warto ząb jednak wyrwać i zainwestować w drogi, ale pomocny implant. To bardzo istotne dla zachowania odpowiedniego, zdrowego uzębienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here