Lampa UV czy LED

Manicure hybrydowy w zasadzie może wykonać każdy. To łatwa stylizacja paznokci, a jednocześnie efektowna i bardzo trwała, ale oprócz niezbędnych preparatów i drobnych akcesoriów potrzebna jest też lampa UV lub LED. Którą lampę wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Każdy, kto potrafi pomalować paznokcie zwykłym lakierem i zna podstawowe zasady wykonania manicure hybrydowego, może samodzielnie wyczarować na swoich paznokciach olśniewającą stylizację. Kilka podstawowych preparatów (czyli baza, top, lakier hybrydowy i odtłuszczacz), akcesoria takie jak pilnik do paznokci, drewniane patyczki do odsuwania skórek, bloczek polerski i waciki bezpyłowe oraz lampa UV lub LED do utwardzania lakieru – i można zabierać się do pracy. Wśród lamp oferowanych na rynku można się jednak zagubić. Mają one swoje wady i zalety, a my postaramy się wskazać to, co jest w nich najważniejsze.

UV vs LED – czym się różnią?

Jeżeli lampa do paznokci ma służyć do wykonywania manicure hybrydowego, to od razu rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Jeden i drugi rodzaj lamp sprawdzi się w tym przypadku. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że starsze rodzaje lamp LED mogą mieć problemy z utrwaleniem żeli do paznokci.

Lampy UV wyposażone są w kilka żarówek, a te niestety potrafią się przepalać i trzeba je wówczas wymieniać. Ledowe lampy pracują dzięki niezwykle trwałym diodom, a w związku z tym nie ma potrzeby ich wymieniania. Nic więc dziwnego, że lampy UV używane są raczej w warunkach domowych, bo korzysta się z nich jednak rzadko. Lampy LED na ogół stanowią wyposażenie salonów kosmetycznych.

Istotną różnicą pomiędzy lampami UV i LED jest czas utwardzania poszczególnych warstw lakieru, bazy i topu. Podczas gdy lampa UV potrzebuje nawet 2-3 minut do utrwalenia każdej warstwy, lampa LED poradzi sobie nawet w 30 sekund, co zdecydowanie skraca czas wykonania całego manicure.

Lampa do paznokci – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Bardzo istotnym parametrem jest moc urządzenia, która wyrażana jest w watach. Lampa o zbyt małej mocy nie poradzi sobie z równomiernym utwardzeniem ani lakieru hybrydowego, ani bazy czy topu, które na końcówkach i brzegach paznokcia pozostaną po prostu miękkie. Najlepiej więc wybierać lampy, których moc nie będzie mniejsza niż 36 W, a im wyższa, tym proces utwardzania będzie przebiegać szybciej.

Dla wygody korzystania z lampy bardzo ważna jest jej wielkość. Otwór, w który wsuwa się dłoń, musi być na tyle duży, by można bezpiecznie wkładać rękę, nie uszkadzając mokrego jeszcze lakieru. Mało tego, jeśli manicure hybrydowy ma też być wykonywany na stopach, to wielkość lampy jest szczególnie ważna. Duże znaczenie ma też kształt lampy. Na rynku funkcjonują tak zwane lampy otwarte typu mostek i zamknięte typu budka. Te pierwsze nie zawsze gwarantują równomierne utwardzenie lakieru, bo emitowane światło potrafi rozpraszać się na boki. Lampy o zamkniętej formie są pod tym względem nieco bezpieczniejsze, bo światło jest skupione dokładnie tam, gdzie powinno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here