Obrączki ślubne – najczęstsze pytania narzeczonych

Przyszli małżonkowie, wybierając obrączki ślubne, z reguły mają mnóstwo pytań odnośnie do tej biżuterii. Sprawdzamy, jakie są najczęściej zadawane i udzielamy na nie odpowiedzi.

Przyszli małżonkowie, wybierając obrączki ślubne, mają mnóstwo pytań i wątpliwości. Nie ma co się dziwić, przecież to zakup na całe życie, a do tego biżuteria ta towarzyszyć im będzie każdego dnia. A wybór jest ogromny, warto przed wizytą w salonie jubilerskim zajrzeć na W.KRUK i zobaczyć, jak wiele modeli jest dostępnych. Jakie pytania zadają najczęściej? Sprawdzamy i udzielamy odpowiedzi!

1. Czy obrączki muszą być z żółtego złota?

Obrączki ślubne najczęściej wykonywane są z żółtego złota, aczkolwiek projektanci mody zauważają, że coraz więcej osób stawia na różowe złoto (szczególnie lubiane przez osoby uwielbiające styl vintage). Obrączki mogą być też srebrne, jednak miłośnicy tego odcienia częściej stawiają na białe złoto, bowiem jest bardziej wartościowe i lepszej jakości. Modne są także łączenia różnych kolorów kruszcu, np. żółtego i białego złota. Obrączki ślubne mogą być także wykonane z tytanu czy platyny. Tu panuje pełna dowolność, a to, z czego będzie zrobiona biżuteria, zależy przede wszystkim od gustu przyszłych małżonków i zasobów ich portfeli.

2. Czy obrączki ślubne można zmniejszyć bądź powiększyć?

Wiele modeli obrączek można zmniejszać lub powiększyć. Nie ma z tym problemu przede wszystkim w przypadku klasycznych modeli. Nieco trudniej jest w przypadku dwukolorowych. Niestety obrączki ślubne ażurowe bądź bogato zdobione kamieniami raczej nie nadają się do zmiany rozmiaru. W tym przypadku większość jubilerów oferuje przetopienie ich na nowo.

 3. Co robić, gdy obrączki się rysują?

Bez względu na to, z jakiego kruszcu zostały wykonane, wszystkie obrączki ślubne się rysują i nie da się temu zapobiec. Aby nieco spowolnić ten proces, warto zdejmować biżuterię do ciężkich prac, które narażają ją na uszkodzenia. W wielu salonach jubilerskich oferowana jest usługa odświeżania obrączek i przywracania im dawnego blasku, jeśli więc obrączki będą bardzo zniszczone, to warto z niej skorzystać.

 4. Jaką próbę złota wybrać? Która jest najlepsza?

Próba złota określa jego zawartość w stopie. Jak wiadomo, im mniejsza próba, tym złota w stopie jest mniej. Najczęstsze próby to 333 – 8 karatów, 585 – 14 karatów, 750 – 18 karatów. W przypadku tych pierwszych można się spodziewać, że obrączki ślubne z czasem mogą nieco ściemnieć, mogą też wywoływać reakcje alergiczne. Najczęściej narzeczeni wybierają próbę 585. 18-karatowe, czyli najdroższe, mają też najbardziej intensywną barwę.

 5. Czy można wykonać grawer?

Niektórzy nawet uważają, że trzeba. Obrączki ślubne z grawerem są obecnie bardzo popularne. Od wewnętrznej strony krążka można umieścić datę ślubu, imiona ukochanych lub ich inicjały, wyznanie miłości, a nawet krótką sentencję. Grawer jest wykonywany prawie w każdym salonie jubilerskim.

6. Na której dłoni nosimy obrączki ślubne?

Gdy już wybierzemy odpowiedni wzór, grawer itp., pojawia się pytanie – na której dłoni nosi się obrączki ślubne? W naszym kraju przyjęło się, że krążek nosi się na serdecznym palcu prawej dłoni. Na lewej (również na serdecznym palcu) noszą ją wdowy i wdowcy. Aczkolwiek ten zwyczaj z biegiem lat powoli zanika i szczególnie młodzi małżonkowie noszą obrączki tam, gdzie jest im wygodnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here