Jak radzić sobie z problemem nietrzymania moczu?

Problem nietrzymania moczu dotyka bardzo wielu osób, zwłaszcza po ukończeniu 50. roku życia. Na pojawienie się tego rodzaju przypadłości zdecydowanie bardziej narażone są kobiety, choć występuje ona również w przypadku mężczyzn. Przyczyny powstawania problemu nietrzymania moczu są różne. W zależności od tego, z którą mamy do czynienia, przypadłość ta będzie objawiała się w inny sposób. Oczywiście problem związany z nietrzymaniem moczu można leczyć. Warto jednak pamiętać o tym, że efekty leczenia nie będą widoczne natychmiast i problem od razu nie ustąpi. Dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiedniej higieny, co ułatwi codzienne funkcjonowanie bez ryzyka wystąpienia przykrej sytuacji.

Rodzaje nietrzymania moczu

Zasadniczo można wyróżnić trzy rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z naglącym parciem oraz nietrzymanie moczu spowodowane przepełnieniem pęcherza. W zależności od rodzaju problemu inne będą przyczyny jego powstawania oraz objawy. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu dochodzi do niekontrolowanego popuszczenia w czasie wysiłku fizycznego. W zależności od tego, jak bardzo zaawansowany jest problem nietrzymania moczu, jego wyciek może mieć miejsce nawet podczas niewielkiego wysiłku, łącznie z kichaniem lub kasłaniem. To z kolei prowadzi do wielu nieprzyjemnych sytuacji, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu związane jest zazwyczaj z rozluźnieniem mięśni dna miednicy, co w efekcie prowadzi do zaprzestania prawidłowego zaciskania cewki moczowej. Wówczas dochodzi do wycieku moczu, gdy w pęcherzu narasta ciśnienie właśnie na skutek, nawet niewielkiego, wysiłku. Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka w zdecydowanej większości kobiet niż mężczyzn. Jego przyczyną może być wejście w okres menopauzy, podczas którego dochodzi do obniżenia poziomu estrogenu odpowiadającego między innymi za prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Natomiast u młodszych kobiet przyczyną powstawania wysiłkowego nietrzymania moczu może być przebyta ciąża.

Drugim rodzajem nietrzymania moczu jest nietrzymanie moczu z naglącym parciem. W takim przypadku dochodzi utraty moczu na skutek zmiany pozycji ciała czy nawet usłyszenia dźwięku lejącej się wody. Warto pamiętać, że przyczyna powstawania tego rodzaju problemu nietrzymania moczu nie zawsze może być zdiagnozowana przez lekarza. Jednak zazwyczaj ten rodzaj dolegliwości jest związany z przebytymi wcześniej chorobami układu moczowego, a także chorobami neurologicznymi.

Natomiast ostatni rodzaj nietrzymania moczu powstaje na skutek bardzo rozciągniętego pęcherza. Wówczas dochodzi do stałego wycieku moczu, a jego prawidłowe oddawanie bywa znaczenie utrudnione. Ten rodzaj nietrzymania najczęściej występuje u mężczyzn zmagających się z problemem powiększonej prostaty.

Pieluchomajtki dla dorosłych, wkładki i podpaski, czyli produkty niezbędne dla osób zmagających się z problemem nietrzymania moczu

Oczywiście problem nietrzymania moczu musi być odpowiednio leczony. Jednak zanim leczenie przyniesie pożądane efekty, należy pamiętać o zadbaniu o właściwą higienę okolic intymnych. W przeciwnym razie może dojść do powstania infekcji układu moczowego, a także różnego rodzaju podrażnień. Ponadto codzienne funkcjonowanie ułatwią również specjalistyczne produkty pochłaniające mocz. W tym celu warto zaopatrzyć się we wkładki, które przykleja się na bieliznę albo specjalne pieluchomajtki dla dorosłychktóre są noszone zamiast zwykłej bielizny. Aby wybrać dla siebie odpowiedni produkt, dobrze wcześniej skorzystać z darmowych próbek dostępnych na www.tena.pl.

Bibliografia

Drabczyk R., Nietrzymanie moczu, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, Data dostępu: 17.04.2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here