Jak obcować z naturą i wpłynąć na swoje zdrowie?

Człowiek jest stworzony do tego, by żyć w zgodzie z naturą, choć w dzisiejszych czasach o tym zapominamy. Nowoczesna architektura skutecznie pozbywa się wszelkiej zieleni z miast, a na wsiach mieszka coraz mniej osób. Warto jednak powrócić do korzeni i  przypomnieć sobie, jak korzystny wpływ ma na nas natura. Nie chodzi tu tylko o dotlenienie organizmu, ale również unikamy wielu chorób, a także poprawiamy swoje samopoczucie psychiczne. W jaki sposób zatem zadbać o nasz kontakt z naturą?

Odpoczynek raz w miesiącu

Gdy na co dzień nie mamy do czynienia z większą ilością roślinności, stajemy się słabsi i mamy mniej energii, co rzutuje na nasze życie – chodzimy poddenerwowani, senni, popadamy w rutynę i nic nam się nie chce. Może być to spowodowane przemęczeniem i brakiem kontaktu z naturą.

Dlatego przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy zagospodarować weekend, podczas którego będziemy jak najwięcej przebywać na łonie natury. Dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić, idealny będzie weekendowy wyjazd w góry, nad morze, nad jezioro lub do lasu, gdzie wokół nas znajduje się mnóstwo roślinności.

Dla tych, którzy nie mogą wyjechać z miasta, dobrą propozycją jest na przykład długa wycieczka rowerowa po pobliskich lasach i parkach – nie tylko dotlenimy swój organizm, ale także zadbamy o naszą kondycję fizyczną, łączymy więc przyjemne z pożytecznym. Możemy także wybrać się na długi spacer, wziąć nawet koc i w lesie lub na łące urządzić sobie piknik, jeśli pogoda na to pozwala.

Jest to też świetna forma rozrywki dla dzieci, które potrzebują również dużo ruchu oraz przebywania na łonie natury. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie psa –  w takim przypadku zmuszeni jesteśmy dbać o nasze zwierzę i zapewnić mu stałe, długie spacery.

Zwierzę w domu

A propos zwierząt warto wspomnieć, że obcowanie człowiek z naturą wiąże się nie tylko z florą, ale także z fauną, w dawnych czasach życie człowieka wśród zwierząt było rzeczą całkowicie normalną. Do dziś wiele osób czuje nieodpartą potrzebę posiadania własnego pupila, najczęściej są to psy, koty, świnki morskie, króliki, czy chomiki.

Chyba każdy będąc dzieckiem, starał się uprosić rodziców o zwierzątko i nic dziwnego – odczuwamy naturalną potrzebę obcowania z nimi. Z drugiej strony posiadanie własnego pupila nie jest złym rozwiązaniem, dziecko uczy się odpowiedzialności, ma w nim swojego przyjaciela, obserwuje rozwój i zmiany zachowania u zwierzaka, a w przypadku kota czy psa można je nawet wytresować.

Niestety dla wielu rodziców najtwardszym argumentem jest problem z wychodzeniem z psem na spacer – a może spojrzeć na to z nieco lepszej perspektywy? Nie udawajmy, że nie znajdziemy choćby chwili na wyjście na dwór, a to świetna okazja, by każdego dnia wszyscy członkowie rodziny dotlenili organizm i zrelaksowali się na łonie natury podczas spaceru.

Roślinność w domu

Czym byłby dom bez kwiatów? Wiele osób uważa, że odczuwa wtedy pustkę, a wnętrza są zbyt surowe. To prawda – kwiaty sprawiają, że nasze pokoje stają się bardziej przytulne, kolorowe i chętniej w nich przebywamy. Ponadto, są żywe, więc mamy stały kontakt z naturą dzięki nim.

Pamiętajmy jednak by o nie dbać, w innym przypadku zwiędną lub zgniją. Możemy zdecydować się na specjalne gatunki kwiatów, na przykład te, które wydzielają dużą ilość tlenu, dzięki czemu jest on dostarczany do naszego organizmu.

Pomyślmy o sobie i naszej rodzinie

Brak kontaktu z naturą niesie za sobą wiele konsekwencji, postarajmy się więc wprowadzić w życie następujące elementy:

  • Ograniczmy korzystanie z wszelkich urządzeń do minimum, chodzi tu przede wszystkim o telewizor, komputer oraz telefon. Wiadomo, że są to ogólnodostępne rozrywki, które zawsze skutecznie zajmą nam czas, jednak korzyści nie mamy z tego żadnego.
  • Przenieśmy się z siłowni i zajęć fitness na świeże powietrze. Wielu z nas korzysta z drogich klubów fitness, wydając niemałe pieniądze. Lepiej jednak zaoszczędzić pieniądze i przenieść się na leśne ścieżki, czy parkowe tereny.
  • Najlepiej odnaleźć też swoje pasje i zainteresowania, które moglibyśmy wykonywać na świeżym powietrzu. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby przenieść to, co kochamy na łono natury – jeśli nie fascynują nas piesze wycieczki po górach lub rowerowe przejażdżki, równie dobrze możemy nawet malować na dworze, inspirując się naturą.

Sposób na liczne choroby

Udowodnione jest naukowo, że przebywanie na świeżym powietrzu pomaga walczyć nie tylko z chorobami fizycznymi, ale także psychicznymi. Wiele osób, cierpiących na depresję potwierdza, że przebywanie na łonie natury poprawia ich samopoczucie i wspomaga terapię.

Każdy z nas chyba zna uczucie, w którym targają nami silne, negatywne emocje, co wtedy najchętniej robimy? Wychodzimy się przejść. Półgodzinny spacer i od razu czujemy się o wiele lepiej, umysł jest oczyszczony ze zbędnych emocji i potrafimy na spokojnie podejść do życia.

Natura nas bowiem odstresowuje, jest czymś, co cały czas trwa, niezmącone ludzkimi problemami. Pamiętajmy też, że gdyby nie drzewa, zwierzęta, rośliny i rzeki nie mielibyśmy czym oddychać, co jeść, a także co pić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here