Sposoby na odprężenie duszy i ciała, czyli jak zrelaksować się po pracy

Każdego dnia po skończonej pracy marzymy o szybkim powrocie do domu i odpoczynku. Nie zawsze jednak jest to możliwe – pojawiają się bowiem dodatkowe obowiązki, które możemy załatwić jedynie w wolnym czasie. W efekcie jest godzina 20:00, a my mamy chwilę na to, aby usiąść na kanapie i odpocząć. Rano budzimy się i czujemy się wciąż wykończeni. Jak temu zaradzić? Istnieje wiele sposobów na skuteczną regenerację naszego organizmu i wcale nie musimy przeznaczać na nie dużo czasu.

Relaksacyjna kąpiel

Udając się wieczorem do łazienki, zrezygnujmy z szybkiego prysznica na rzecz dłuższej kąpieli – napuśćmy dużo ciepłej wody, dolejmy do niej aromatyczne płyny do kąpieli, czy specjalne olejki eteryczne, które pozwolą nam w pełni się zrelaksować – jest to idealny sposób na odprężenie się po trudach całego dnia i zebranie sił na nadchodzący poranek. Możemy też pozwolić sobie na relaksacyjną muzykę- pozwoli nam przenieść się myślami w miejsca pełne spokoju i harmonii.

Do pełni szczęścia może dojść jeszcze relaksacyjny i odprężający masaż wykonany przez bliską nam osobę. Coraz popularniejsza jest również pobudzająca akupresura, która poprawia kondycję fizyczną i przywraca jasność umysłu.

Oddychajmy prawidłowo

W ciągu dnia nie skupiamy się na tym, w jaki sposób oddychamy, a ma to bardzo duże znaczenie dla naszego organizmu. Gdy oddychamy nieprawidłowo, jesteśmy niedotlenienie, a co za tym idzie – bardziej zmęczeni.

Zauważmy, że w sytuacjach stresowych głęboki wdech i wydech pozwala nam ochłonąć, uspokoić się i spojrzeć na problem z innej strony. Dzięki właściwemu oddychaniu możemy odsunąć złość, zrelaksować się, a także obniżyć ciśnienie krwi, odciążając nasz układ krążenia.

Po powrocie do domu skupmy się więc na sobie i zacznijmy kontrolować własny oddech w następujący sposób:

  • Przede wszystkim musimy pobudzić naszą przeponę do pracy, w tym celu przydadzą się rozmaite ćwiczenia oddechowe. Najlepszym sposobem jest oczywiście aktywność fizyczna – uprawiając sport, płuca zmuszone są do wykonywania o wiele cięższej pracy, co powoduje, że nasz oddech staje się głębszy, a pojemność płuc znacznie się zwiększa.
  • Wiele osób uwielbia podśpiewywać piosenki, a także się śmiać – nie na darmo mówi się, że śmiech to zdrowie, ponieważ takie czynności świetnie dotleniają nasz organizm i pobudzają przeponę do pracy.
  • Świetnym sposobem na trenowanie oddechu jest joga oraz tai-chi, czyli wschodnie, duchowe szkoły – ćwiczenia te pozwalają nie tylko odzyskać harmonię oraz równowagę w naszym ciele, ale również kontrolować oddech i właściwie dotlenić organizm.

Badania dowodzą, że istnieje duża zależność między ludzką psychiką oraz oddechem, co można łatwo zauważyć – jeśli występują sytuacje, którym towarzyszą silne emocje oraz myśli nasz oddech przyspiesza, spłyca się lub go nieświadomie wstrzymujemy. Takie zachowanie może mieć negatywny wpływ na stan naszego zdrowia, dlatego nie możemy dopuszczać do stanów skrajnych emocji.

Aktywność fizyczna dobra na wszystko

Wiele osób zastanawia się w jaki sposób znaleźć jeszcze siły na uprawianie sportu po męczącym dniu pracy. Nie jest to jednak takie trudne i szybko przekonujemy się, że był to dobry wybór, ale musimy na początku się przemóc. Ustalmy więc znacznie wcześniej, że wracamy do domu, przebieramy się i działamy. Niekoniecznie musimy iść biegać wiele kilometrów, czy udać się na siłownię lub zajęcia grupowe, wystarczy jazda na rowerze, rolkach, a nawet ćwiczenia w domu z gotowym programem.

Jedno jest pewne – pół godziny ruchu sprawi, że w naszym organizmie zostaną wytworzone endorfiny, czyli hormony szczęścia, dzięki czemu poczujemy się o wiele lepiej i poprawi nam się nastrój. Zmęczenie zniknie, jak ręką odjął, a my poczujemy nie tylko odprężenie i siły do działania następnego dnia, ale również dużą satysfakcję.

Najważniejszy jest sen

Przemęczenie może dopaść nas niekoniecznie na koniec dnia – ile razy siedząc w pracy mamy ochotę oprzeć głowę o biurko i udać się w objęcia Morfeusza? Bez względu na to musimy pamiętać, aby przede wszystkim dobrze się wysypiać. Sen potrafi najlepiej zregenerować nasz organizm, dlatego tak ważne jest, aby przesypiać około 8 godzin każdej nocy.

Podczas snu nasze ciało odpoczywa, a organizm regeneruje się, przez co rano budzimy się wypoczęci i pełni energii. Jednak gdy kładziemy się późno spać lub mamy kłopoty z zaśnięciem nic dziwnego, że w ciągu dnia walczymy z przemęczeniem.

Dla osób z problemami z zaśnięciem poleca się picie naparu z melisy, zjedzenie banana lub wypicie ciepłego mleka z miodem – na skutek tych składników podnosi nam się poziom tryptofanu, który działa nasennie.

Zróbmy coś dla siebie

W biegu codziennych spraw i problemów zapominamy o sobie, poświęcamy swój czas głównie innym, a siebie zaniedbujemy. Najwyższa pora zainteresować się własną osobą i po powrocie z pracy robić to, na co mamy ochotę.

Możemy zadzwonić do bliskiej osoby i urządzić sobie pogawędkę, możemy rysować, tańczyć, śpiewać, czy poczytać ulubione książki – wszystko jedno, co będziemy robić, najważniejsze, abyśmy czuli się spełnieni i szczęśliwi, dzięki czemu zrelaksujemy się i odprężymy nasz umysł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here